Лідери країн Європейського Союзу ведуть переговори з президентом Володимиром Зеленським у Брюсселі щодо питань, що стосуються транзиту російського газу через територію України. В інтересах європейських покупців "блакитного пального" з Росії не простежується особливого оптимізму. Як повідомляє видання Bloomberg, переговори про збереження транзиту тривають вже декілька місяців, і тиск з боку покупців збільшується, а сама дискусія стає дедалі активнішою.
Відповідаючи на запитання про ймовірність продовження угоди про транзит газу через Україну після закінчення цього року, президент Кіпру Нікос Хрістодулідіс зазначив журналістам: "Це одне з питань, яке ми обговоримо з президентом Зеленським".
Ключовим питанням залишається можливість досягнення угоди між Росією та Україною про умови, які були б прийнятними для обох сторін в умовах війни. Хоча ймовірність продовження угоди невисока, адже Україна заявила про свою позицію не дозволяти постачання російського газу через свою територію після закінчення терміну дії поточної угоди, серед можливих альтернатив обговорюються варіанти обміну паливом та участі інших посередників.
"Шанси на це реальні – ні", – прокоментував прем'єр-міністр Словенії Роберт Голоб, відповідаючи на запитання про продовження транзиту газу через Україну.
Водночас австрійський уряд ознайомлений із зусиллями Словаччини щодо розширення транзиту через Україну, але не знає про наявні угоди, готові до підписання, повідомив Юрген Шнайдер, керівник енергетичного департаменту Міністерства енергетики Австрії.
Україна не має наміру вести переговори з Росією щодо нової угоди або продовження чинної угоди про транзит газу та нафти, строк дії якої закінчується наприкінці року.
З іншого боку, компанії з Італії, Словаччини та Угорщини наполегливо вимагають продовження транзиту російського газу через Україну. Як зазначають їхні представники, припинення угоди може "ускладнити постачання газу" і "призвести до підвищення цін на "блакитне паливо" для європейських споживачів".
У той же час заступник державного секретаря США Джеффрі Пайєтт висловив сподівання, що Європі вдасться поступово досягти повної незалежності від російського газу.