Підвищення облікової ставки Національним банком України має на меті стримування інфляції, яка різко зросла в останні місяці. Однак, на думку фінансового аналітика Андрія Шевчишина, в поточних умовах в Україні це навряд чи матиме суттєвий вплив на ситуацію. "Основна причина підняття ставки — це, безумовно, інфляція, яка збільшилася більше, ніж очікував Нацбанк. Для того щоб трохи стримати зростання цін, Національний банк ухвалив рішення про підвищення облікової ставки з 13% до 13,5%", — зазначив експерт у коментарі УНІАН.
Шевчишин вважає, що підвищення ставки до 13,5% не принесе значних результатів у боротьбі з інфляцією, оскільки в Україні відсутня монетарна трансмісія, тобто зв’язок між змінами ставки та економічними реакціями, які вона викликає. "У нас немає активного ринку акцій або корпоративних облігацій, де це підвищення могло б справити реально відчутний вплив. Тому це невелике зростання на 0,5% — для нас воно є незначним, тоді як для світового ринку 0,25% — вже вагоме, навряд чи вплине на реальну ситуацію. Тим більш, що вплив зміни ставки проявляється з затримкою, від 3 до 6 місяців. Але в Україні механізм трансмісії не функціонує", — підкреслив аналітик.
Щодо впливу зміни облікової ставки на населення, Шевчишин наголосив на необхідності дочекатися етапу розміщення облігацій Міністерством фінансів, щоб спостережити за змінами ставок на держоблігації. "Якщо Міністерство фінансів прийме рішення про підвищення ставок за облігаціями, це може прямо вплинути на ставки за депозитами та дохідності ОВДП, якими користується населення. Але це можливе лише у випадку, якщо Мінфін вирішить це зробити, що не зовсім зрозуміло, адже йому необхідно зберігати боргові зобов’язання і контролювати боргове навантаження", — зазначив експерт.
Шевчишин також додав, що, незважаючи на зростання інфляції, обсяги депозитів населення продовжують збільшуватися, так само як і інвестиції в ОВДП: "Адже насправді варіантів для збереження коштів не так вже й багато. Тож навіть без підвищення ставки, за умови контролю валютного курсу, це може підтримувати позитивний тренд".
Правління Національного банку України вирішило підвищити облікову ставку до 13,5% річних. Це рішення спрямоване на підтримку стабільності валютного ринку, контроль за інфляційними очікуваннями та поступове зниження інфляції до цільового рівня в 5%.
Підвищення облікової ставки сталося вперше за багато місяців: з червня 2022 року протягом року ставка залишалася на рівні 25%, а з липня 2023 року почалося її поступове зниження. Облікова ставка залишалася на рівні 13% з червня цього року.