Україна впроваджує європейські стандарти у боротьбі з фальсифікованими медичними препаратами та для забезпечення своїх громадян якісними ліками. Зокрема, Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) повідомило про затвердження рішення щодо створення національної системи верифікації лікарських засобів з використанням 2D-коду. "Це передбачає обов'язкове маркування упаковки ліків спеціальними засобами безпеки", – йдеться в офіційній заяві МОЗ.
У відомстві роз'яснили механізм роботи нової системи. "Продуценти матимуть обов'язок наносити на упаковку код з унікальним ідентифікатором. Перш ніж ліки потраплять до споживача, їх буде перевірено на автентичність за допомогою системи наскрізної верифікації, що охоплює перевірку на рівні дистриб'юторів", – деталізували в МОЗ.
Далі в аптеках лікарські засоби скануватимуться, а інформація на унікальному верифікаторі співвідноситиметься з даними, які надав виробник у централізовану базу даних. Якщо інформація збігатиметься, то код на упаковці буде деактивовано, і ліки передадуть пацієнту.
"У разі невідповідності даних система видасть попередження та класифікує ситуацію як надзвичайну. Такі ліки не передаватимуть споживачу, а їх перевіркою займуться відповідні органи", – повідомили в МОЗ.
У відомстві також зазначили, що маркування упаковок з унікальним ідентифікатором на добровільній основі розпочнеться з 1 січня 2026 року, а обов'язковим стане з 1 січня 2028 року.
Крім того, у МОЗ розкрили алгоритм отримання ліків безкоштовно або з невеликою доплатою в рамках програми "Доступні ліки". Щоб скористатись цією програмою, спочатку необхідно відвідати лікаря для отримання електронного рецепта, потім звернутись до аптеки, яка бере участь у реімбурсації "Доступні ліки", та отримати медикаменти безкоштовно або з частковою доплатою за електронним рецептом.