Правління Національного банку України прийняло рішення підвищити облікову ставку до 13,5% річних. Це рішення має на меті збереження стабільності на валютному ринку, контроль за інфляційними очікуваннями та поступове зниження інфляції до цільового рівня в 5%. Голова НБУ Андрій Пишний під час брифінгу повідомив, що регулятор вважає за необхідне посилити свою процентну політику для зміни інфляційного тренду та досягнення цілі в 5% на горизонті політики.
"Підвищення облікової ставки допоможе зберегти контрольованість інфляційних очікувань та підвищить реальну дохідність гривневих активів. Це також стимулюватиме інтерес до строкових гривневих заощаджень, що сприятиме зниженню тиску на валютний курс і ціни, зважаючи на те, що вплив тимчасових факторів інфляції зменшується", – сказав він.
В останні місяці інфляція зростала швидше, ніж прогнозував НБУ, і в листопаді вона досягла 11,2% у річному вимірі. За словами Пишного, основним фактором підвищення цін все ще залишалось обмежене постачання продовольства через погані врожаї. Прогнозується, що цей вплив на інфляцію зменшиться наступного року, коли надійдуть нові врожаї.
Голова НБУ зазначив, що в найближчі місяці інфляція, ймовірно, продовжить зростати через інші фактори, такі як підвищені бюджетні витрати, зростання зарплат і загальний енергодефіцит під час опалювального сезону. Однак надалі інфляція повинна сповільнитися на фоні покращення ситуації в енергетичному секторі та збільшення обсягів врожаїв.
Пишний також зазначив, що ризики щодо нестачі міжнародного фінансування у 2025 році помітно зменшились завдяки успіхам у реалізації механізму кредитної співпраці з Україною ULCM, який забезпечує безповоротну макрофінансову допомогу, а також в рамках програми ERA Loans for Ukraine. "Таким чином, прогноз НБУ щодо отримання міжнародної допомоги в наступному році на суму понад 38 млрд доларів залишаються актуальними. Це фінансування дозволить НБУ підтримувати необхідний рівень міжнародних резервів для забезпечення стабільності валютного ринку".
Підвищення облікової ставки відбулося вперше за тривалий час: з червня 2022 року ставка протягом року становила 25%, а у липні 2023 року почалося її поступове зниження. Станом на червень цього року облікова ставка була на рівні 13%.
Нагадаємо, що у червні правління НБУ знизило облікову ставку з 13,5% до 13%. Це рішення було базоване на помірних показниках інфляції, позитивних змінах в інфляційних очікуваннях та балансі ризиків для подальшого розвитку інфляції. 31 жовтня правління НБУ вирішило залишити облікову ставку на рівні 13%, сподіваючись на збереження контролю над інфляційними очікуваннями та сповільнення інфляції наступного року із поверненням її до цільового показника в 5%.