У грудні Національний банк України здійснив продаж рекордних $5,3 млрд із золотовалютних резервів для підтримки курсу гривні. За інформацією Центру економічної стратегії (ЦЕС), у рамках валютних інтервенцій на ринку було продано $5,3 млрд, тоді як купівля склала всього $430 тисяч. Цей обсяг продажу став найбільшим за всю історію, перевищивши показники минулих місяців повномасштабного вторгнення, а також попередні рекорди під час коронакризи ($2,4 млрд у березні 2020 року) та російського вторгнення на сході України ($3,2 млрд у жовтні 2014 року).
Аналітики зазначили, що ці валютні інтервенції допомагають НБУ підтримувати певну стабільність курсу гривні: ослаблення національної валюти відбувається, але в помірних обсягах.
Причиною значного обсягу валютних продажів у грудні стали надзвичайно високі витрати загального фонду державного бюджету, які склали 492 млрд грн. У ЦЕС відзначили, що основне зростання витрат у грудні 2023 року пов'язане із закупівлею зброї та боєприпасів, що потребує більшого імпорту та валютних витрат. Наймовірніше, ситуація у грудні цього року була схожа.
Крім того, грудень став місяцем рекордних надходжень іноземної фінансової допомоги, які досягли $9,2 млрд. Завдяки цьому, вочевидь, золотовалютні резерви, які у листопаді становили $39,9 млрд, мають залишитися на достатньому рівні.
На 7 січня Національний банк України встановив офіційний курс долара до гривні на рівні 42,20 грн за долар, що свідчить про зниження гривні на 11 копійок у порівнянні з попереднім показником. Таким чином, долар знову встановив новий історичний максимум.
Станом на 1 грудня міжнародні резерви України становили 39,925 млрд доларів. За даними НБУ, у листопаді резерви зросли на 9,1%. Це зростання пояснюється, з одного боку, значними надходженнями від міжнародних партнерів, а з іншого — зменшенням обсягу чистого продажу валюти Національним банком на валютному ринку.