В Україні спостерігається зростання попиту на іноземну валюту з боку населення, що стало основним фактором тиску на обмінний курс і сприяло зростанню вартості долара. Цю інформацію наведено в Звіті про фінансову стабільність, опублікованому Національним банком України. У документі зазначено, що чистий попит на валюту зростає на фоні відновлення економічної діяльності та активізації імпорту. На сьогодні пом'якшення деяких обмежень на компанії не мало значного впливу на ринок, адже більше третини виплат за кордон здійснюються у національній валюті.
"Восени спостерігається збільшення попиту на готівкову валюту в населення. Це зростання є основним чинником, який чинить додатковий тиск на обмінний курс. Водночас Національний банк має можливості для покриття валюти і стабілізації курсових коливань", – зазначили в НБУ.
Регулятор підкреслює, що запаси міжнародних резервів залишаться на достатньому рівні, незважаючи на великі інтервенції. "Національний банк слідкує за ситуацією на валютному ринку і продовжує використовувати свої інтервенції для балансу попиту і пропозиції", – йдеться в звіті.
Згідно з даними НБУ, міжнародна допомога допомагає зберегти міжнародні резерви на належному рівні, незважаючи на зростання попиту на валюту. З IV кварталу минулого року обсяги резервів перевищують 100% необхідного рівня відповідно до критерію МВФ, а наприкінці 2024 року очікується, що вони сягнуть 120%. Національний банк прогнозує, що достатність резервів за цим показником поступово знижуватиметься, але залишиться понад 100% протягом 2025 року.
До кінця 2025 року рівень інфляції в Україні може знизитися до 7%, а курс долара піднятися до 45,7 гривні, відповідно до макроекономічних прогнозів інвестиційної групи ICU. Аналітики вважають, що після сповільнення інфляції у II півріччі 2024 року НБУ може бути готовим до помірної девальвації гривні, проте фахівці прогнозують, що темпи девальвації у наступному році перевищать 10%.