Лідер німецьких консерваторів Фрідріх Мерц, що прагне стати канцлером, висловив думку про необхідність укладення ЄС великої угоди про вільну торгівлю зі США. Такий крок дозволив би зміцнити економіку й уникнути негативних наслідків від можливих мит. Як зазначає видання Financial Times, Дональд Трамп призупинив перемовини щодо Трансатлантичного торговельного та інвестиційного партнерства незабаром після свого вступу на пост президента в 2017 році та почав вводити мита на імпорт з Європи.
Напередодні инаугурації Трампа 20 січня, німецьке суспільство все більше турбує потенційний негативний вплив його політики "зробимо Америку знову великою" на найбільшу економіку ЄС. Дослідження, проведене торік Німецьким економічним інститутом у Кельні, передбачало можливі втрати німецької економіки до 180 мільярдів євро в разі тривалого терміну президентства Трампа через торговельну війну між США та Європою.
Згідно з оцінками, німецькі виробники автомобілів та машинобудівники помітно постраждають через наміри Трампа підвищити мита до 10 або навіть 20%. У першій половині 2024 року США залишалися найбільшим торговим партнером Німеччини.
Мерц висловив переконання, що бізнес-середовище в Європі стане значно складнішим за президентства Трампа. На його думку, ЄС має бути готовим до того, що США сконцентруються на захисті своїх інтересів через високе мито, хоча він вважає недоцільним відповідати на це подібними діями. Замість цього, ЄС повинен спрямувати зусилля на відновлення своєї конкурентоспроможності.
Мерц пообіцяв, що якщо він стане канцлером, то вжене заходів для підвищення конкурентоспроможності німецької економіки, яка вперше з початку 2000-х років страждає від дворічного спаду. Політик підкреслив, що Німеччина повинна знизити корпоративний податок і стати більш привабливою для ведення бізнесу, щоб конкурувати з Вашингтоном, де податкові пільги стимулюють німецькі компанії розглядати можливість перенесення виробництв до США.
Він також відзначив, що в Німеччині занадто високі витрати на оплату праці, які не пов'язані безпосередньо з зарплатою, зокрема соціальні виплати. Берлін зараз переживає помірну рецесію, що свідчить про серйозні виклики для найбільшої економіки Європи.
Німеччина втрачає дедалі більше енергоємних виробництв, а експорт скорочується через зменшення внутрішніх інвестицій. У міру зниження рівня життя виборці шукають винних, а соціальна напруженість відштовхує іноземні таланти, яких країна потребує. В результаті, незадоволення й невпевненість можуть охопити всю Європу.
Водночас Дональд Трамп заявив, що Європейський Союз зобов'язаний купувати американську нафту та газ для компенсації "величезного дефіциту" з найбільшою економікою світу. Якщо блок відмовиться від цього, то йому загрожують нові мита.