Ситуація з правами людини на фоні російської агресії залишається дуже тривожною, зазначає Управління ООН з прав людини. Це відображено у звіті Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, який охоплює період з вересня по листопад 2024 року та було опубліковано 31 грудня. Як відзначають монітори, у вересні цього року кількість цивільних жертв досягла найвищого рівня з липня 2022 року. Це пов'язано з інтенсивнішими російськими обстрілами в Донеччині, а також застосуванням авіаційних бомб та дронів.
Усього за три місяці моніторингова місія зафіксувала загибель 574 цивільних осіб та 3 082 поранених. «Кожен окремий випадок і кожна цифра в цьому доповіді – це свідчення втрат і страждань людей, які ілюструють руйнівний вплив війни на всю країну», – зазначила голова ММПЛУ Даніель Белль.
93% від загальної кількості жертв, зафіксованих ООН, сталися на території, контрольованій українським урядом, зокрема в Донецькій, Харківській та Херсонській областях, де бойові дії зберігають високу інтенсивність.
Місія також звернула увагу на те, що російські атаки на енергетичну інфраструктуру України 17 та 28 листопада «продовжують знижувати енергетичний потенціал країни в зимовий період».
Окрім того, звіт містить інформацію про випадки страт, катувань та жорстокого поводження з військовополоненими: «З серпня 2024 року кількість достовірних свідчень про страти українських військовополонених суттєво зросла. Мова йде щонайменше про 62 жертви внаслідок 19 інцидентів. Управління ООН з прав людини/ММПЛУ здійснило незалежну перевірку вбивств 15 українських військовополонених на основі свідчень та аналізу аудіо- та відеоматеріалів».
Також ООН наводить свідчення нещодавно звільнених військовополонених, які повідомляли про катування в російському полоні – побиття, електрошок, тривале одиночне ув'язнення; також фіксуються випадки сексуального насильства.
Згідно з даними ООН, Росія продовжує посилювати контроль на окупованих територіях – окупаційна влада вимагає від мешканців отримувати російське громадянство для збереження прав власності і конфіскує будинки, які визнаються «покинутими» після насильницького переміщення власників. Місія підкреслює політику РФ з «формування лояльності» дітей на окупованих територіях: «Восени 2024 року в шкільну програму на окупованій території ввели новий курс для учнів 8-х класів, що передбачає 170 годин військової підготовки. Програма включає основи використання гранат, стрілецької зброї, ручних протитанкових гранатометів і снайперських гвинтівок».
Згідно з висновками місії, окупанти обмежують свободу віросповідання, зокрема по відношенню до громади «Свідків Єгови» та мусульманської громади в Криму. Водночас ООН зазначає про «непропорційні обмеження свободи віросповідання або переконань» через нові законодавчі норми в Україні щодо релігійних організацій, пов'язаних із аналогічними структурами у Росії.
Варто додати, що російські військові регулярно атакують українські регіони з різних видів озброєнь – дронів, ракет, реактивних систем залпового вогню. Влада Росії заперечує факти цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, а також руйнування лікарень, шкіл та інших об'єктів. Українська влада й міжнародні організації вважають ці удари воєнними злочинами і підкреслюють їх цілеспрямований характер.