Згідно з інформацією, яку надали Спеціалізовані екологічні прокуратури Офісу генерального прокурора та Херсонської обласної прокуратури, до суду було направлено обвинувальний акт стосовно призначеного окупаційними органами Росії керівника біосферного заповідника «Асканія-Нова». Про це стало відомо 4 лютого з повідомлення Офісу генпрокурора.
Дії особи були кваліфіковані як порушення воєнних законів та звичаїв, вчинене за попередньою змовою групи людей.
Слідство виявило, що чоловік змовився з представниками природоохоронних заповідників Росії, здійснюючи незаконну передачу рідкісних і зникаючих видів тварин, які мали державний захист.
Наслідки атак на природу: Як російські ракети, безпілотники та керовані авіаційні бомби шкодять екології Запоріжжя
Чи відомо вам, що руйнівна діяльність військових дій на Хортиці та навколо неї має серйозні наслідки для навколишнього середовища? Зловмисні обстріли з боку Росії спричиняють величезну шкоду як природним, так і екологічним системам регіону. Святкові моменти радісних виходів на природу, мабуть, стали викликами для нещасливих мешканців та місцевих екосистем.
Від вибухів ракет та безпілотників страждають не лише будівлі, а переважно й земля, повітря та вода. Відходи від таких атак забруднюють навколишнє середовище, негативно впливаючи на здатність ґрунтів підтримувати життя рослин і тварин. Подібні дії можуть призвести до знищення унікальних видів флори і фауни, які мешкають на Хортиці, та створити загрозу для подальшого існування природних ресурсів.
Тому важливо звернути увагу на екологічні наслідки сучасних військових конфліктів та їх вплив на цілу екосистему. Всі ми повинні пам’ятати про збереження природи навіть у найскладніші часи, адже вона заслуговує на захист.
Серед тварин, які були передані, виявилися по дві особини зебра Чапмана, американський бізон, олень Давида та кінь Пржевальського (цей вид занесений до Червоної книги України). Крім того, організовано вивезення трьох особин сірої української породи великої рогатої худоби та десяти особин зебри Чапмана до парку левів «Тайган», розташованого в тимчасово окупованому Криму, – повідомили в прокуратурі.
Загальна величина збитків, завданих цими діями, правоохоронці оцінюють у 85,2 мільйона гривень.
Прокуратура зазначає, що неправомірна передачі тварин вважається військовим злочином, що належить до розграбування та суперечить статтям 33 IV Женевської конвенції, яка захищає цивільне населення, а також статтям 28 і 56 IV Гаазької конвенції, що стосуються законів і звичаїв ведення війни на суші.
Читайте також: Обмін, рятування чи викрадення: загарбники вивозять тварин з природоохоронних зон. Які втрати несе Україна?
Спеціальне досудове розслідування проводилося управлінням Національної поліції в Херсонській області.
У листопаді 2024 року правоохоронці висунули підозру неназваному 48-річному жителю Херсона, який співпрацював з окупаційними російськими владними структурами та фактично очолив національний парк «Асканія-Нова». Серед інших звинувачень, йому інкримінують незаконний вивіз до Росії тварин, що занесені до Червоної книги України.
Один із найбільших українських природоохоронних територій, який опинився в складному становищі через дії загарбників, – це Біосферний заповідник «Асканія Нова», що розташований на захопленій території Херсонської області.
На початку червня 2024 року Юрій Соболевський, заступник голови Херсонської обласної ради, зазначив, що російські окупанти продовжують викрадення тварин з заповідника та їх транспортування в Росію та в бік окупованого Криму. Він уточнив, що в основному тварини з херсонського заповідника потрапляють до сафарі-парку, який належить кримському бізнесмену Олегу Зубкову.