Кілька російських олігархів продовжують заробляти в Європі, попри введені санкції. Санкційне законодавство має прогалини, які дозволяють фінансувати військові дії Російської Федерації. Як повідомляє видання The Insider, санкції, що стосуються олігархів Володимира Путіна, не поширюються на їхні компанії, якщо їхні частки акцій складають менше 50%, або ж якщо всі підсанкційні акціонери мають можливість володіти 50% акцій. Через це багато російських олігархів ухвалюють рішення передати частину акцій родичам або ставленикам, які отримують право на викуп.
Серед таких олігархів – Олег Дерипаска, ключовий акціонер великого алюмінієвого виробника "Русал". За даними видання, Дерипаска підтримує приватну військову компанію, що воює проти України. Його статки з 2022 року зросли більш ніж на 50% і тепер оцінюються у 2,8 мільярда доларів.
Віктор Вексельберг, другий основний акціонер "Русала", також залишається поза санкціями, незважаючи на відкриті зустрічі з Путіним, а його компанії беруть участь у виробництві ракет, що застосовуються проти України.
Алішер Усманов, зі свого боку, передав акції своїх компаній на підставних осіб з правом зворотного викупу. Це дозволило йому зменшити свою частку в USM до 49%, тим самим уникнувши персональних санкцій. До структури USM входить "Металоінвест", найбільша залізорудна компанія Росії, яка постачає свою продукцію в європейські держави. Партнером Усманова у "Металоінвесті" є депутат Держдуми від "Єдиної Росії" Андрій Скоч, який також підпадає під санкції, а бізнес зареєстровано на його батька Володимира та доньку Варвару.
З початку війни статки Усманова та родини Скоча зросли до 13,4 мільярда та 6,7 мільярда доларів відповідно, що означає зростання на майже 4 мільярди доларів за два роки.
Також продовжує заробляти в Європі член "Єдиної Росії" Андрій Гур'єв та його партнер Володимир Литвиненко, якого називають автором дисертації Путіна. Сім'я Гур'єва володіє 48,5% найбільшого в РФ виробника фосфорних добрив "Фосагро". Литвиненко 2022 року переуступив понад 20% акцій "Фосагро" своїй дружині Тетяні, що дозволило компанії вільно експортувати продукцію в Європу. Його статки з 2022 року подвоїлися і сягнули 3 мільярдів доларів.
Андрій Мельниченко також постачає добрива в Європу через свою компанію "Єврохім", однак він зменшив свою частку в бізнесі. Роман Абрамович, в свою чергу, володіє 28,64% акцій металургійної компанії "Євраз", яка постачає продукцію до Франції і Чехії. Також він є міноритарним акціонером "Норнікеля", який надає продукцію в тому числі й європейським споживачам.
Геннадій Тимченко, відомий як "гаманець" Путіна, має акції в "Новатеку" (23,49%) та "Сибурі" (17%). Оскільки основний власник цих компаній Леонід Міхельсон не підпадає під санкції ЄС, компанії продовжують працювати без обмежень.
На фоні економічної невизначеності, викликаної війною, російські олігархи отримують мільярдні дивіденди. Принаймні десяток бізнесменів заробили понад 11,3 мільярда доларів у 2023 році та в першому кварталі цього року. Серед них є ті, хто має тісні зв'язки з президентом Володимиром Путіним, а деякі з них потрапили під санкції.
Ключовий акціонер і колишній президент нафтової компанії "Лукойл" Вагіт Алекперов очолив цей список, отримавши близько 186 мільярдів рублів (близько 2,11 мільярда доларів) у вигляді дивідендів.