Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) України опублікувала документ матриці оподаткування віртуальних активів, в якому вказані можливі варіанти податків на криптовалюту.
Згідно з інформацією на сайті установи, НКЦПФР активно займається створенням законодавчих основ для регулювання ринку віртуальних активів. Зокрема, у рамках робочої групи при Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики парламенту продовжується регулярна діяльність з розробки законопроєкту.
Вказується, що для комісії важливо визначити всі альтернативи та ризики різних моделей для залучених учасників ринку. З цією метою була розроблена матриця оподаткування, яка наочно показує, як різноманітні варіанти можуть вплинути на ринок та податкові зобов'язання.
"У цифрову епоху питання оподаткування криптовалюти – не гіпотеза, а невід'ємна реальність, що стрімко наближається. Завдання матриці, яку створила НКЦПФР – допомогти відповідальним органам ухвалити обґрунтоване рішення. І в цьому процесі важливо враховувати переваги та недоліки кожної моделі, адже ці аспекти можуть суттєво вплинути на ринок і податкові зобов'язання", – зазначив голова комісії Руслан Магомедов.
Згідно з документом, об'єктом оподаткування може бути чистий дохід (доходи мінус витрати) або виручка. Момент ухвалення доходу може бути визначено згідно зі звичайним правилом – визнання доходу в момент його отримання, як компенсації за товари чи послуги, або в момент передачі віртуальних активів в обмін на інші активи (що є традиційним підходом для країн ЄС). Інший варіант – визначення доходу в момент обміну віртуальних активів на валютні цінності чи інші, негрошові, активи.
Ставка оподаткування може становити 18% ПДФО + 5% військового збору або 5% та 9% пільгової ставки.
Документ також визначає варіанти доходів, які можуть бути звільнені від оподаткування. Це може відбуватися шляхом встановлення фінансового ліміту, як це практикується в деяких країнах, або звільнення окремих категорій доходів (надання віртуальних активів у подарунок, перекази між гаманцями платників податків, благодійні внески).
Голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев зазначив, що наразі лише ведеться робота над законопроєктом щодо оподаткування віртуальних активів, а опублікована комісією матриця "не має жодного зв’язку з реальністю".
"Ми щойно завершили робочу групу з законопроекту про віртуальні активи. Не хочу наперед вгадувати, але багато ймовірно, що до кінця квітня ми винесемо законопроект на першому читанні на комітет", – написав нардеп у Telegram.
Він наголосив, що законопроєкт буде представлений на комітеті, а пізніше в парламенті лише на перше читання.
"На жаль, працівники Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку знову не зрозуміли ситуацію і опублікували якусь відому лише їм "матрицю" оподаткування криптовалюти, що не має жодного зв'язку з дійсністю. Не звертайте увагу, в комісії таке трапляється дуже часто. Власне, тому ми і хочемо, щоб криптовалютою займалися компетентні люди", – додав депутат.
У 2023 році у Верховній Раді був зареєстрований законопроект, що пропонує оподаткування операцій з криптовалютою. Його мета, відповідно до тексту, є створення легального та функціонуючого ринку віртуальних активів в Україні та визначення правил їх оподаткування. До цього часу законопроект не розглядався парламентом.
У 2022 році Верховна Рада вдруге, після вето президента, прийняла закон про віртуальні активи (так званий "закон про біткоїн"), який передбачав законодавче регулювання ринку цифрових активів.