Китайські науковці виявили, що тип жовчі, що виробляється печінкою, має подібні ефекти до загальноприйнятого методу обмеження калорійності, який сприяє довголіттю. У новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature, вони оцінили вплив літохолевої кислоти (LCA) на генетично модифікованих мишах із людськими тканинами, порівнюючи результати з обмеженням калорійності.
Дослідники встановили, що LCA, яка природно синтезується печінкою, може стимулювати відновлення м'язів, покращуючи при цьому силу хвата та витривалість при бігу. Як повідомляє The Independent, попередні дослідження продемонстрували, що ссавці накопичують LCA під час обмеження харчування, що активує ключову молекулу, відому як AMP-активована протеїнкіназа (AMPK), яка бере участь у метаболічних процесах.
AMPK активується при зниженні рівня глюкози й виконує важливу роль у процесах старіння, регулюючи запалення та дегенерацію нервових клітин. У дослідженнях на плодових мушках і нематодах науковці виявили, що LCA активує AMPK та викликає антивікові ефекти, подібно до обмеження калорійності. Оскільки ці організми не здатні самостійно синтезувати LCA, це свідчить про те, що вони отримують її ефекти після введення.
Заборона на вироблення AMPK у тварин призвела до втрати ефектів LCA при її введенні, що підтверджує, що дія печінкової кислоти відбувається "AMPK-залежно". Вчені також провели експеримент із сироваткою крові мишей, яким обмежили калорії протягом чотирьох місяців. Після введення її гризунам зі звичайним харчуванням було виявлено активацію AMPK у печінці та м'язах.
Дослідження показало, що введення LCA збільшило середню тривалість життя нематод з 22 до 27 днів, а мух на 4-5 днів. Вчені підкреслили, що вже одне введення активованого метаболіту LCA може мати антивікову дію.
У подальших дослідженнях планується дослідити можливості застосування цих результатів до людей різного віку та визначити оптимальне дозування печінкової кислоти. Провідний автор дослідження Лінь Шенцай з Університету Сяминя зазначив: "Люди давно мріють про еліксир молодості. LCA – це одна з можливостей, оскільки вона є одним із метаболітів крові людей, які дотримуються обмеження калорій, що активує AMPK, в свою чергу, змінюючи обсяги метаболітів у крові".
Міжнародна група вчених продовжує свою роботу, зокрема картуючи геном гренландської акули, одного з небагатьох видів, які живуть довше людей, вивчаючи такий важливий аспект, пов'язаний із тривалістю життя.