Конкретні та чітко сформульовані пропозиції щодо припинення вогню, представлені українською делегацією під час зустрічі з представниками адміністрації президента США Дональда Трампа в Саудівській Аравії, залишаються в центрі уваги. Як повідомляє кореспондент УНІАН, про це заявив заступник керівника Офісу президента України Павло Паліса під час прес-конференції.
"Ми прибули з конструктивними ідеями, щоб підтвердити наше бажання досягти миру. Українська сторона справді налаштована здійснити конкретні кроки в цьому напрямку. Це повинно стати основою для початку більш глибоких переговорів… Безперечно, наші пропозиції все ще актуальні".
На його погляд, американська сторона була "приємно здивована нашими чіткими та конструктивними пропозиціями", адже українська делегація представила детально розроблений план дій. Цей конкретний план включав припинення вогню у повітрі, на морі, а також передбачав гуманітарний блок. Щодо цього між українцями і американцями "гострих чи спірних питань не виникало", підкреслив Паліса.
Крім того, він зазначив, що українська делегація піднімала питання так званих "червоних ліній", зокрема, щодо того, що Україна ніколи не прийме визнання тимчасово окупованих територій. Також у контексті узгодження припинення вогню в морі Україна ніколи не погодиться на перевірку суден росіянами.
"Це одна з "червоних ліній", яку ми не готові переходити за жодних обставин. Ви самі повинні усвідомлювати: навіщо нам тепер йти на поступки? Ми насправді заблокували доступ до Чорного моря", – підкреслив Паліса.
Він підкреслив, що американці не чинили жодного тиску, проте ідея щодо повного припинення вогню походить саме від США.
На його думку, американська команда переговорників розуміє, що можуть виникнути проблеми через невиконання росіян домовленостей щодо припинення вогню. Під час зустрічі делегації США з росіянами не вдалося досягти принципової згоди з усіх питань.
Як зазначив заступник глави Офісу Президента, йому невідомі деталі бесіди американської делегації з росіянами: "Однак у мене склалося враження, що американці сподівалися на більш позитивний результат".
Як повідомлялося, 11 березня українська делегація на переговорах з представниками Трампа висловила готовність ввести 30-денний режим припинення вогню за умови його затвердження та одночасного виконання російською стороною. Однак Росія відмовилася від цього, регулярно продовжуючи вести вогонь з усіх доступних їй засобів, від чого страждають цивільні громадяни України, а наші міста зазнають руйнувань.
25 березня відбувся черговий раунд переговорів між Україною та США, що проходив переважно на технічному рівні. Сторони дійшли згоди щодо забезпечення безпечного судноплавства в Чорному морі, а також реалізації угод про повну заборону нападів на енергетичну інфраструктуру як України, так і Росії. Україна виконує свої зобов'язання, тоді як Росія вже здійснювала удари по українських енергетичних об'єктах.