Національний банк України передбачає поступове коригування тарифів на житлово-комунальні послуги в наступні роки, проте терміни та параметри їх перегляду залишаються невизначеними та становлять ризики для прогнозу інфляції. Про це йдеться в Інфляційному звіті регулятора.
"Очікується, що в нинішньому році діючі тарифи на газ, опалення та постачання гарячої води не будуть переглядатися. Проте складна ситуація в енергетиці та фіскальна консолідація, ймовірно, сприятим поступовому коригуванню цих тарифів у наступних роках", – зазначається в документі.
Зокрема, очікується, що поступове приведення тарифів до економічно обґрунтованих рівнів розпочнеться з 2026 року. Однак невизначеність термінів та обсягу коригування енергетичних тарифів є значним ризиком для прогнозу інфляції.
У НБУ підкреслюють, що подальше відтермінування рішень щодо підвищення тарифів веде до нижчої інфляції, але накопичує квазіфіскальні дисбаланси та погіршує фінансовий стан держенергокомпаній. Водночас зростатимуть ризики нестабільності на енергоринку, погіршать інвестиційний потенціал галузі, а ціновий тиск лише відкладеться на майбутнє.
"Альтернативно, достатньо швидке і значне підвищення вартості енергоносіїв з метою усунення дисбалансів в енергетичному секторі посилить інфляційний тиск у відповідний період і зумовить потребу в збільшенні субсидій для населення", – зазначає регулятор.
Раніше УНІАН повідомляв, чи можуть українцям повністю або частково "списати" борг за комунальні послуги під час війни. Адвокат Юридичної компанії "Де-Юре" Владислав Мартинчук, зокрема, пояснив, що на територіях, де тривають бойові дії, діють певні пільги – наприклад, відсутні штрафні санкції за несплату комунальних послуг, тобто не нараховується пеня.
Крім того, жителів зони бойових дій не можуть позбавити комунальних послуг, навіть якщо за них не оплачено. З таких людей не мають права примусово стягувати борг.