За оптимістичними прогнозами військових та економічних умов, можливість переходу гривні на євро може реалізуватися не раніше 2028 року. Про це в коментарі для УНІАН висловив свою думку віцепрезидент Асоціації українських банків та голова правління "Глобус Банку" Сергій Мамедов. Експерт зазначив, що такий сценарій є ідеальним і вимагатиме дотримання щонайменше п'яти ключових умов.
"По-перше, експортно-імпортні операції в євро повинні значно перевищувати аналогічні показники в інших валютах, в тому числі у доларах США. По-друге, процес інтеграції України до Європейського Союзу має бути реальним, а не лише декларативним, з максимальною координацією всіх державних систем, економіки та законодавства згідно з нормами та принципами європейської спільноти", – зазначив Мамедов.
По-третє, в Україні має встановитися мир із чіткими безпековими гарантіями, які унеможливлять будь-які майбутні зазіхання агресора на державність України. Крім того, Україні необхідно залучити значні європейські інвестиції для повоєнного відновлення та розвитку. Також Україна повинна дотримуватись основоположних демократичних цінностей і принципів ЄС, таких як свобода слова, прозорість виборів і боротьба з корупцією.
"Перехід на євро не слід сприймати як універсальне вирішення всіх проблем. І мова не йде про відмову від гривні. Таким чином, громадянам не потрібно панікувати, скуповуючи євро. Це буде природний і економічно обґрунтований процес, про який люди дізнаються заздалегідь, уже під час планування бюджету на наступний рік," – підкреслив Мамедов.
Він також зазначив, що України наразі не відмовляється від долара США як основної валюти для формування курсу. Проте, країна декларує стратегічну мету — стати повноправним членом Європейського Союзу. Раніше у Національному банку України повідомили, що євро може замінити долар як основну валюту, і це станеться непомітно для ринку. Такі зміни пояснені прагненням України інтегруватися до Європейського Союзу та отримати доступ до його ринків.
Член комітету Верховної Ради з економічного розвитку, депутат від "Слуги народу" Богдан Кицак зазначив, що цей перехід може зайняти приблизно 5-10 років.