Володимир Путін все більше переймається питаннями економіки Росії. Руська еліта вважає, що війну слід врегулювати через переговори. Видання Reuters повідомляє, що в останні місяці в економіці Росії зросла напруга через нестачу робочої сили та високі відсоткові ставки, які були запроваджені для боротьби з інфляцією, що прискорилася на фоні рекордних військових витрат. Згідно з джерелами, це призвело до формування думки в російській еліті про необхідність дипломатичного вирішення конфлікту.
"Росія, безумовно, економічно зацікавлена в дипломатичному завершенні конфлікту", – зазначив Олег В'югін, колишній заступник голови Центрального банку Росії, вказуючи на ризик зростання економічних диспропорцій через зростання військових витрат.
До нещодавнього часу російська економіка, оцінювана в 2,2 трильйона доларів, демонструвала вражаючу стійкість під час війни, а Путін відзначав дії вищих посадових осіб та бізнесу за здатність обійти жорсткі західні санкції. Після падіння ВВП у 2022 році економіка Росії зростала швидше, ніж в Європейському Союзі і США у 2023 та 2024 роках. Проте цього року Центральний банк і Міжнародний валютний фонд прогнозують зростання менше ніж на 1,5%, в той час як уряд сподівається на кращі результати.
Інфляція досягла двозначних показників, хоча Центробанк підвищив базову процентну ставку до 21% у жовтні. "У нас є певні проблеми, зокрема, інфляція та перегрів економіки", – підкреслив Путін 19 грудня. "Перед урядом і центробанком уже поставлено завдання знизити темпи".
Цього року Росія збільшила військові витрати до пострадянського максимуму – 6,3% ВВП, що становить третину бюджетних витрат. Ці витрати стали причиною інфляції. Разом із дефіцитом робочої сили в умовах війни це також призвело до росту заробітних плат. Уряд намагається підвищити податкові надходження, щоб зменшити бюджетний дефіцит.
В'югін зауважив, що стійко високі ставки тиснутимуть на фінансове становище підприємств і банків. При цьому джерело відзначило, що Путін виявив своє незадоволення, дізнавшись про зменшення приватних інвестицій через дорожнечу кредитів.
Російська компанія "Мечел", що спеціалізується на видобутку вугілля та виробництві сталі, та належить бізнесмену Ігорю Зюзіну, оголосила про реструктуризацію боргу через тиск низьких цін на вугілля і високих процентних ставок.
Деякі з найбільш впливових бізнесменів Росії, включно з Ігорем Сєчіним, головою "Ростеха" Сергієм Чемезовим, алюмінієвим магнатом Олегом Дерипаскою та Олексієм Мордашовим, найбільшим акціонером "Северсталь", відкрито виступили проти високих відсоткових ставок.
Новий президент США, Дональд Трамп, проголосив необхідність припинення повномасштабного вторгнення Росії в Україну однією з ключових обіцянок своєї передвиборчої кампанії. Він заявив, що "не хоче завдати шкоди Росії", але без цих заходів не обійтися.
Аналітик видання Axios Бен Берковіц вважає, що погрози нового президента США є менш ефективними, ніж раніше, оскільки російська торгівля скоротилася за час повномасштабної війни.