Верховна Рада ухвалила закон про відновлення перевірок на предмет мобінгу працівниками роботодавцями.
Як повідомив депутат Ярослав Железняк, за ухвалення законопроєкту (№ 11044) в цілому проголосували 245 народних обранців.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, після введення воєнного стану в Україні було заборонено проведення позапланових державних перевірок у сфері праці, за винятком окремих випадків.
Однак за 2023 рік до Державної служби з питань праці та територіальних органів надійшло 553 звернення про ознаки мобінгу, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін до законодавства та розширення переліку випадків проведення позапланових перевірок.
Проєкт закону передбачає, що за заявою працівника або профспілки уповноважені органи можуть здійснювати перевірки з питань виявлення неоформлених трудових відносин, вчинення мобінгу та законності розірвання трудових договорів.
Мобінг – це дії роботодавця або окремих працівників колективу, спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його професійної репутації у формі психологічного та економічного тиску, створення напруженої, ворожої та образливої атмосфери.
У грудні 2022 року Верховна Рада ухвалила законопроект, який передбачає відповідальність за мобінг – системне цькування або приниження працівників на роботі.
Згідно з документом, кривдникам загрожують штрафи або виконання громадських робіт (від 1 700 до 2 550 гривень або 20 – 40 годин громадських робіт; від 3 400 до 5 100 гривень або 40 – 60 годин робіт за вчинення повторного правопорушення протягом року або групою осіб).
У лютому 2024 року група депутатів зареєструвала у Верховній Раді законопроект №11044 щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану стосовно проведення перевірок на предмет мобінгу.