Радіо Свобода отримало новий терміновий запит до Окружного суду США у Вашингтоні з проханням зобов’язати Агентство США з глобальних медіа (USAGM) виплатити Радіо Свобода кошти, які були затверджені Конгресом за квітень.
Запит був поданий після того, як USAGM повідомило Радіо Свобода про намір ввести незаконні обмеження перед виплатою будь-якого фінансування. Серед цих обмежень – вимога щодо повного контролю USAGM над обранням ради директорів Радіо Свобода.
USAGM також встановив нереалістичні терміни в 24 години для виконання численних бюрократичних вимог, що є суттєвим відхиленням від попередніх практик. У своїй заяві RFE/RL зазначає, що чинне законодавство забороняє такі дії USAGM і зобов’язує переказати фінансові кошти за квітень для виконання місії, затвердженої Конгресом.
Читайте також: USAGM призупинило співпрацю з двома супутниковими системами, які транслювали телеканал «Настоящее время».
Радіо Свобода також підкреслює, що воно підлягає всебічному контролю з боку Конгресу та USAGM і має відмінний послужний список чистих аудитів і репутацію належного управління. Наприклад, за останні два фінансові роки компанія надіслала понад 1 200 звітів до USAGM, Офісу генерального інспектора Державного департаменту, Конгресу та інших федеральних установ США. Радіо Свобода також підлягає аудиту Управління звітності уряду. Додаткові асигнування на пріоритетні напрямки зовнішньої політики, такі як Афганістан і Україна, також підлягають особливому контролю.
Зокрема, в 2024 році 20 законодавців США та 46 співробітників Конгресу відвідали празьку штаб-квартиру і бюро Радіо Свобода, щоб особисто спостерігати за його діяльністю.
Радіо Свобода має репутацію ефективної та прозорої організації, вважає генеральний директор RFE/RL Стівен Капус, а додаткова бюрократія з боку USAGM не відповідає меті зробити уряд більш ефективним.
Читайте також: Дебати у Європарламенті щодо Радіо Свобода: дві третини висловили підтримку.
«Під час слухань у Конгресі минулого року тодішній голова Комітету у закордонних справах Палати представників Майкл МакКол (республіканець від Техасу – ред.) похвалив Радіо Свобода за належне управління його фінансуванням і сказав: «Не шукайте далі, ніж Радіо Свобода, яскравий приклад того, як (глобальні медіа США – ред.) мають функціонувати», – нагадав він.
Серед інших шартів, які висунуло USAGM для отримання фінансування – вимога видалити всі мовні служби протягом доби. RFE/RL у запиті зазначає, що Радіо Свобода та Голос Америки разом мовлять 14 мовами, які неможливо закрити протягом 24 годин.
15 березня президент США Дональд Трамп підписав указ, спрямований на скорочення семи федеральних агентств, включаючи Агентство США з глобальних медіа (USAGM), яке опікується медіакорпорацією Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода та іншими засобами інформації.
Читайте також: Що відбувається з Радіо Свобода: пояснюємо.
USAGM – це незалежне урядове агентство США, яке здійснює трансляцію новин та інформації на майже 50 мовах для приблизно 361 мільйона людей на тиждень.
Суд у США 25 березня задовольнив запит Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода на тимчасовий обмежувальний припис. Це проміжне рішення суду у справі проти Агентства США з глобальних медіа (USAGM) щодо припинення фінансування RFE/RL, виділеного Конгресом.
Директива про припинення фінансування з’явилася через кілька годин після того, як президент США Дональд Трамп підписав указ про скорочення семи агентств, включаючи USAGM, «у максимальному обсязі, що відповідає чинному законодавству».
Радіо Свобода (RFE/RL) є приватною, незалежною міжнародною інформаційною організацією, чиї програми щотижня охоплюють аудиторію майже 50 мільйонів людей у 23 країнах світу, включаючи Росію, Україну, Іран, Афганістан, Пакистан, республіки Центральної Азії та Кавказу. Фінансується Конгресом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAGM).