Російська Федерація повинна забезпечити постачання критично важливих хімічних складників для виготовлення вибухових речовин, замовлених у виробників добрив, які змогли минути міжнародні санкції.
Ці угоди є одним із способів, якими країна зберігає свою військову силу, незважаючи на суворі економічні обмеження.
Згідно з повідомленнями, замовлення для об'єктів, контролованих "Спецхімією", були зроблені через дочірні компанії виробників добрив EuroChem Group AG та "Уралхім" АТ. Відповідно до документів, ці кислоти є основними компонентами для виробництва тротилу (TNT), пороху та інших вибухових речовин, які мають критичне значення для ведення війни Російською Федерацією проти України.
Наразі EuroChem та "Уралхім" продовжують уникати найсуворіших санкцій з боку США і ЄС, які спрямовані на зменшення військової потужності Росії, адже їхні добрива є незамінними для сільського господарства та світового продуктового забезпечення.
Заплановані документи, що містять номери замовлень, свідчать, що постачання кислот підтверджено, і воно буде здійснюватися протягом року. У коментарі для ЗМІ компанія EuroChem лише зазначила, що вона є "важливою складовою світової продовольчої безпеки" та що її продукція призначена виключно для сільського господарства та цивільної промисловості.
Азотна кислота є важливим інгредієнтом у виготовленні пластичної вибухівки RDX, а також нітроцелюлози, яка є основним складником пороху.
Виходячи з обсягів азотної кислоти, які, відповідно до графіків, будуть доставлені цього року на підприємства, які мають зв'язок з "Ростехом", Bloomberg оцінив, що Росія зможе виготовляти щонайменше 6 500 152-мм артилерійських снарядів щодня у 2025 році.
EuroChem має зв'язки з мільярдером Андрієм Мельниченком, який пішов з поста бенефіціара трасту, що контролює акції EuroChem через холдинг, у відповідь на санкції, накладені США, ЄС та Великою Британією.
Обидві фірми є значними постачальниками добрив на основі азоту. Азотна кислота насамперед служить для виготовлення аміачної селітри, основного інгредієнта в хімічних сполуках, що використовуються в агрономії.
Нік Рейнольдс, дослідник військових питань в Королівському об'єднаному інституті оборонних досліджень (RUSI), підкреслює, що EuroChem та "Уралхім" важко піддавати санкціям через їхній вагомий внесок у глобальну аграрну галузь.
"Ці традиційні сировини важко піддаються контролю. Розширені санкції на ці матеріали малоймовірно зможуть суттєво вплинути на Росію. Вона просто створить нові компанії-прокладки в державах, які готові заповнити цю прогалину", – зазначив він.
Раніше повідомлялося, що Європейський Союз визначив умови для скасування санкцій проти Росії. У Європі продовжують підкреслювати, що одним із ключових аспектів для зміни або скасування санкцій буде виведення військ РФ з території України.
Коли США ухвалили рішення сприяти Росії у знятті західних обмежень на постачання їжі, добрив і судноплавних компаній, це стало однією з умов для досягнення угоди щодо морської безпеки в Чорному морі.
Екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко зазначив, що Росія вимагає зняття санкцій, оскільки її економіка зустрічає серйозні труднощі.