Служба безпеки України 15 січня повідомила про затримання більше 450 осіб, яких підозрюють у підпалах протягом 2024 року. Як зазначається, підпали або мінування об'єктів військових та державних установ підпадають під класифікацію тероризму або диверсій у відповідності до Кримінального кодексу, що передбачає кримінальну відповідальність, включаючи відповідальність неповнолітніх.
"Протягом 2024 року СБУ та Національна поліція затримали понад 450 осіб, які за вказівкою російських кураторів здійснювали підпали в Україні. Фактично українські правоохоронці виявляють всіх виконавців злочинів. Натомість замість "легких грошей" затримані отримують підозри від СБУ та перспективу тюремного ув'язнення", – заявило відомство.
СБУ представила соціальну рекламу, створену за участю режисера Любомира Левицького, щоб попередити молодь про ризики співпраці з російськими спецслужбами. Левицький також прокоментував відео на своїй сторінці у Facebook, зазначивши, що підлітки є найбільш вразливими до маніпуляцій, оскільки їхній недостатній життєвий досвід робить їх легкими жертвами психологічного тиску та обману.
Служба безпеки України закликає повідомляти про намагання нав'язати співпрацю через спеціальний чат-бот "Спали ФСБшника", де можна вказати деталі таких пропозицій, а також контактні дані або нікнейм особи, яка їх висувала.
"Станом на сьогодні в чат-бот "Спали ФСБшника", запущений у середині грудня 2024 року, вже надійшло понад 1300 повідомлень. Всі вони стосуються спроб залучення українців спецслужбами РФ до різноманітних злочинів, мета яких – дестабілізувати ситуацію в нашій країні та знизити нашу обороноздатність", – додали в СБУ.
У грудні відомство повідомило про затримання ще трьох підозрюваних у Києві та Івано-Франківську, яких підозрюють у підпалі військових автомобілів та відділень "Укрпошти" за дорученням російських спецслужб. Раніше проект розслідувань "Схеми" Радіо Свобода виявив, що російські спецслужби активно використовують неповнолітніх українців для підпалів автомобілів військовослужбовців ЗСУ та установ ТЦК в межах дезінформаційної кампанії, метою якої є створити вигляд активної підпільної діяльності в Україні, що противиться загальній мобілізації.