SIPRI: у 2023 році дохід від торгівлі озброєнням збільшився

SIPRI: у 2023 році дохід від торгівлі озброєнням збільшився

Доходи від реалізації зброї та військових послуг 100 найбільших виробників озброєнь у 2023 році досягли 632 мільярдів доларів США, що на 4,2% більше в порівнянні з 2022 роком. Це зазначено в доповіді, опублікованій сьогодні Стокгольмським міжнародним інститутом дослідження проблем миру (SIPRI).

Зростання доходів від продажу озброєнь було зафіксовано в усіх регіонах, але найбільше воно спостерігалося серед компаній із Росії та країн Близького Сходу. Невеликі виробники, в свою чергу, адаптувалися до нових умов попиту, породженого конфліктами в Газі та Україні, підвищеною напругою в Азії та програмами переозброєння в інших частинах світу.

У 2023 році багато виробників зброї вирішили наростити обсяги виробництва у відповідь на зростаючий попит – практично три чверті компаній продемонстрували збільшення доходів від збуту зброї в порівнянні з попереднім роком. Цікаво, що більшість з тих, хто зафіксував зростання доходів, входили до нижньої частини списку ТОП-100.

«У 2023 році спостерігається помітне збільшення доходів від зброї, і ця тенденція, ймовірно, триватиме й у 2024 році», – зазначив Лоренцо Скараццато, дослідник програми SIPRI «Військові витрати та виробництво озброєнь».

Стокгольмський міжнародний інститут зазначає, що 41 компанія з ТОП-100 в США отримала 317 мільярдів доларів від продажу зброї, що на 2,5% більше, ніж у 2022 році. З цієї кількості 30 американських компаній зафіксували збільшення своїх доходів від продажу озброєнь.

Читати також  Зеленський презентував у Раді Український план стійкості: ключові аспекти

Дослідники також вказують, що загальна сума доходів від продажу зброї 27 європейських компаній (без урахування Росії) у 2023 році становила 133 мільярди доларів – це лише на 0,2% більше, ніж у 2022 році, що є найнижчим показником зростання серед усіх регіонів.

Однак ця ситуація має свої нюанси. Європейські збройові компанії, які спеціалізуються на складних озброєннях, протягом 2023 року в основному працювали за старими замовленнями, що не відображає збільшення нових замовлень.

У той же час у декількох інших європейських виробників доходи від продажу озброєнь істотно зросли завдяки запитам, викликаним війною в Україні, а також збільшенню замовлень на озброєння.

Проте, згідно з попередніми даними, в 2022 році SIPRI відзначав, що загальні доходи від продажу зброї та військових послуг 100 найбільших компаній оборонної галузі світу знизилися на 3,5% у порівнянні з 2021 роком, незважаючи на розгортання повномасштабної війни Росії проти України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *