49% опитаних готові прийняти російськомовних громадян України в своє оточення, ще 34% вважають, що вони мають право жити в Україні, тоді як 17% виявляють ксенофобні настрої щодо цієї групи. Ці дані наводяться у результати соціологічного дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.
Соціологи відзначають, що зміни у ставленні до російськомовних українців за півтора року залишилися незначними в порівнянні із березнем 2023 року. КМІС вказує на те, що між усіма групами, які досліджувалися, найнижче ставлення спостерігається до росіян, які є громадянами України. Індекс соціальної дистанції для цієї групи становить 4.32, що свідчить про високий рівень соціальної дистанції. Цей показник ілюструє, наскільки близькі стосунки респонденти готові допустити з представниками певної групи: 1 – вважає можливим прийняти як члена родини, 7 – взагалі не допускає у країну.
Згідно з результатами опитування, 39% респондентів готові прийняти етнічних росіян у своє коло спілкування, а 29% вважають, що вони повинні проживати в Україні (разом 68%). Ксенофобне ставлення виявили 32% опитаних.
Соціологи помітили певну позитивну тенденцію: кількість людей, які готові прийняти етнічних українців-росіян у своє найближче оточення, збільшилась на 10 відсоткових пунктів, тоді як тих, хто має ксенофобні настрої, зменшилось на 7 відсоткових пунктів.
«Ситуація зі ставленням до українців-етнічних росіян залишається найгіршою. Негативне ставлення до росіян із Російської Федерації є природною реакцією на підтримку війни, яку веде більшість населення Росії проти нашої країни. Проте, на жаль, ці почуття частково перенесені на громадян України, які є росіянами за національністю. Це зрозуміла реакція, але вона не є раціональною та справедливою», – зазначає гендиректор КМІС Володимир Паніотто.
Дослідження «Омнібус» проводилося Київським міжнародним інститутом соціології в період з 20 вересня по 3 жовтня 2024 року. Метою опитування було з'ясування громадської думки, і воно проводилось методом телефонних інтерв’ю серед 989 випадкових респондентів по всіх регіонах України, контрольованих урядом.