Дослідження, проведене археологічною групою з Великої Британії та Іраку, призвело до виявлення місця битви, яка відбулася в сьомому столітті та стала визначальною для поширення ісламу. Битва під Аль-Кадісією, що сталася у 630-х роках нашої ери на території сучасного Іраку, відбулася між арабськими мусульманами та армією персів з династії Сасанідів. Перемога арабських військ відкрила їм шлях у Персію, сьогодні відому як Іран, повідомляє Associated Press.
Команда археологів з Даремського університету та Університету Аль-Кадісії виявила це місце під час дистанційного зондування для картування Дарб Зубайда, стародавнього паломницького шляху, який з'єднує irakську Куфу з Меккою в Саудівській Аравії, що існує вже понад тисячу років.
Під час дослідження маршруту археологи виявили, що територія приблизно за 30 км на південь від Куфи в провінції Наджаф має рельєф, подібний до опису місця битви в історичних джерелах. Вільям Дедман, експерт з археологічного дистанційного зондування в Даремському університеті, зазначив, що супутникові знімки з періоду "холодної війни" стали незамінним інструментом для археологів, які працюють на Близькому Сході. Він підкреслив, що ці давні зображення часто розкривають деталі, які зникли зі сучасних карт.
За словами Дедмана, деякі особливості, включаючи характерні траншеї, виглядали на знімках 1970-х років "значно чіткішими і більш недоторканими". Польові дослідження підтвердили їхні припущення, відкривши переконливі свідчення того, що це дійсно могло бути місце битви.
Основними знахідками стали глибока траншея, дві стародавні фортеці та залишки річки, через яку, за історичними даними, перські війська переправлялися на слонах. Професор археології Джаафар Джотері з Аль-Кадісії також зазначив, що дослідницька група знайшла керамічні фрагменти, що належать до епохи, коли відбулася битва.
Джотері зауважив, що покоління іракців, які виросли за часів Саддама Хусейна, знайомі з деталями битви, включаючи імена генералів з обох сторін. Однак погляди на цю подію можуть відрізнятися залежно від ставлення до Ірану, який зміцнив свій вплив в Іраку після американського вторгнення 2003 року.
"Ця битва має важливе політичне та релігійне значення, оскільки в Іраку існують різні етнічні та релігійні відмінності, які впливають на наше сприйняття історії", – підкреслив Джотері. Він додав, що попри різні погляди, усі визнають значення цієї битви.
Цей проект є частиною більшого дослідження, розпочатого в 2015 році, яке має на меті документування археологічних пам'яток, що під загрозою зникнення. Також під час досліджень вивчалася ДНК, знайдена у рештках жертв виверження вулкана Везувій, яке зруйнувало Помпеї. Команда науковців з Гарвардського університету виявила вражаючі результати, аналізуючи генетичний матеріал залишків, що свідчить про глибокий інтерес до історії та її спадщини.