Загальна сума, необхідна для відновлення та реконструкції в Україні, становить 524 мільярди доларів протягом наступних десяти років. Це приблизно в 2,8 рази більше за розрахунковий номінальний ВВП України на 2024 рік.
Це підтверджується результатами нової спільної Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA4), проведеної урядом України, Групою Світового банку, Європейською Комісією та ООН на дату 31 грудня 2024 року.
У 2025 році, завдяки підтримці міжнародних донорів, уряд України виділив 7,37 млрд доларів для вирішення ключових завдань у таких галузях, як житлове будівництво, освіта, медична допомога, соціальний захист, енергетика та інші. Загальний обсяг фінансових потреб для відновлення та реконструкції в 2025 році становить 9,96 млрд доларів.
"Серед найбільш уражених секторів виявилися житло, транспорт, енергетика, торгівля та промисловість, а також сфера освіти. Відповідно до останніх даних, 13% загального житлового фонду зазнали пошкоджень або були знищені, через що постраждали більше 2,5 мільйона домогосподарств", – зазначається в дослідженні.
У енергетичній галузі кількість пошкоджень або руйнувань об'єктів зросла на 70% від часу проведення RDNA3, включаючи виробництво, передачу, розподільчу інфраструктуру та централізовану систему опалення. Приблизно 72% загальних втрат припадає на всі сектори, що знаходяться найближче до зони конфлікту (Донецька, Харківська, Луганська, Запорізька і Херсонська області), а також Київська область.
З усіх потреб у довгостроковій перспективі, найбільші вимоги для відновлення та реконструкції стосуються житлового сектору – близько 84 мільярдів доларів. Наступним за величиною є транспортний сектор (приблизно 78 мільярдів), енергетика та видобувна галузь (68 мільярдів), торгівля та промисловість (більше 64 мільярдів) та сільське господарство (понад 55 мільярдів). Витрати на очищення та управління залишками руйнувань у всіх секторах оцінюються приблизно в 13 мільярдів доларів.
Премʼєр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що вартість відновлення України становитиме 500 мільярдів євро. Він підкреслив, що європейські компанії мають можливість інвестувати в процес відбудови країни.
Росія може дати згоду на використання заморожених суверенних активів на суму 300 мільярдів доларів, які знаходяться в Європі, для відновлення української інфраструктури, про що повідомляє видання Reuters, посилаючись на свої джерела. РФ може вирішити виділити до двох третин заморожених резервів для відновлення України, а решту можуть використати для відновлення територій, контрольованих самою Росією.