Президент США Дональд Трамп, можливо, має позитивне ставлення до російського лідера Володимира Путіна, але його торговельна війна завдала "удару під дих" російській економіці. Як повідомляє The Economist, протягом останніх трьох років російська економіка випередила практично всі прогнози, і очікувалося, що з огляду на лояльність Трампа зростання економіки Росії цього року стане ще більш динамічним. Проте щось пішло не так.
Індекс, створений банком Goldman Sachs, показує, що з кінця минулого року річне економічне зростання Росії скоротилося приблизно з 5% до нуля. На початку квітня центральний банк РФ підкреслив, що нещодавно "декілька секторів зазнали зниження обсягу виробництва через різке падіння… попиту".
Як зазначає The Economist, є три пояснення для такого погіршення.
Перше пояснюється "структурною трансформацією" економіки. Раніше орієнтована на Захід, з 2022 року вона перетворилася на військову економіку, пристосовану для Сходу. Ця трансформація вимагала величезних інвестицій не лише в зброю та боєприпаси, а й у нові ланцюги поставок, що дозволяють розширити торгові відносини з Китаєм та Індією.
Другий фактор – це грошово-кредитна політика. Російська інфляція вже кілька місяців перевищує цільовий показник центрального банку в 4% у річному вимірі, навіть перевищуючи 10% у лютому та березні. Однією з причин є величезні військові витрати, а також нестача робочої сили через мобілізацію та еміграцію кваліфікованих кадрів.
І нарешті, третій фактор, який останнім часом став домінувати над іншими – погіршення зовнішніх умов.
"Зі збільшенням напруженості у торговій війні між Американськими Сполученими Штатами прогнози світового зростання знизилися, а за ними і ціни на нафту. Економісти особливо стурбовані Китаєм, який є найбільшим імпортером російської нафти. Міжнародний валютний фонд знизив свої прогнози зростання ВВП Китаю в 2025 році з 4,6% до 4%", – йдеться в статті.
У результаті державний бюджет РФ вже відчуває труднощі: у березні доходи від податків на нафту і газ зменшилися на 17% у річному обчисленні. А 22 квітня агентство Reuters повідомило, що уряд РФ очікує істотне уповільнення продажів нафти і газу цього року.
"Трамп, можливо, має добру прихильність до Путіна, але його торгова війна завдала йому "удару під дих"", – зазначено в статті.
Падіння світових цін на нафту призвело до зниження вартості найпопулярнішої російської нафти марки Urals до 50 доларів за барель. Пізніше виявилося, що експорт нафти з Росії зменшився через скорочення поставок ключового сорту.
Внаслідок цього в Росії переглянули прогноз щодо експорту нафти на цей рік і знизили очікування стосовно цін на нафту. Щоб покрити витрати під час війни, уряду РФ доведеться звернутися по допомогу до фонду добробуту.