Новообраний президент Сполучених Штатів Дональд Трамп може стати "Черчиллем нашого часу", якщо зуміє досягти довготривалої мирної угоди щодо України. Таку думку висловив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна в інтерв'ю виданню The Telegraph. Він також підкреслив, що Трампу необхідно буде надати Україні "надійні гарантії безпеки".
"Президент Трамп, безумовно, має шанс стати новим Черчиллем, і я говорю не лише про російську агресію, а й про глобальні питання, пов'язані з міжнародними правилами. Якщо Путін вважає, що він та інші можуть переписувати кордони силою і діяти агресивно без наслідків, це загрожує всій Європі, а також підірве позиції США," – зазначив Цахкна.
Міністр заявив, що "чітка позиція" Естонії в тому, що Україні необхідно надати "повноцінне членство в НАТО" або принаймні еквівалентні заходи безпеки з боку західних країн, оскільки це єдина дійсна гарантія безпеки.
У The Telegraph також згадали, що Естонія неодноразово закликала Захід забезпечити Україні можливість перемогти Росію на полі бою, проте Цахкна висловив занепокоєння, що Київ може бути змушений укласти слабку угоду про перемир'я, подібну до Мінських угод 2015 року.
"Проблема з прагненням до миру полягає в тому, що ми вже проходили через це в 2015 році. І це не принесло довготривалого миру. Не можемо дозволити собі знову потрапити в цю пастку. Мінські угоди 2015 року не зупинили агресію Путіна," – наголосив міністр.
Цахкна також підкреслив, що цілі Путіна в Україні залишилися незмінними: російський диктатор продовжує прагнути отримати повний контроль над українською територією.
Крім того, він висловив розчарування з приводу того, що інші країни ЄС та НАТО не наслідували приклад Естонії, не виділивши 0,25% ВВП на оборонні потреби для України. На його думку, якщо б союзники вчинили так, Україна могла б уже здобути значну перемогу.
"Якби наші союзники виділили аналогічні кошти, у нас вже було б 120 мільярдів євро. А тепер ми цього не маємо," – підсумував міністр.
Цахкна додав, що повільна реакція Заходу в наданні військової допомоги Україні в перші місяці війни, а також безпідставні побоювання "ескалації конфлікту" сповільнили хід справ.
"Якби ми надали Україні ту ж військову підтримку в перший рік, а не в останні два з половиною роки, війна б уже закінчилася, і ми б позбулися Путіна," – вважає міністр.
Раніше NBC News повідомило, що команда обраного президента Дональда Трампа з національної безпеки веде перемовини з Білим домом та українськими чиновниками про можливе завершення війни з Росією. Незважаючи на обіцянки Трампа знайти швидкий вихід із конфлікту, залишається незрозумілим, чи зможе він переконати Володимира Путіна зупинити бойові дії.
Водночас спецпредставник США з питань України та Росії Кіт Келлог зазначив, що Трамп – єдина людина, здатна зупинити війну в Україні, і за його сприяння цей конфлікт може бути завершений у найближчі кілька місяців.