Уряд Російської Федерації передбачає, що ціни на нафту можуть знизитися до найнижчого рівня за останні кілька років, що викличе труднощі для економіки країни, яка вже постраждала від санкцій. Нафта забезпечує президенту США Дональду Трампу важіль впливу на Володимира Путіна.
За інформацією видання Newsweek, енергетичний аналітик з Берліна Томас О'Доннелл відзначив, що зниження цін на нафту марки Urals суттєво обмежить російський бюджет, але не зможе зупинити ведення війни.
Проте, беручи до уваги, що Трамп незадоволений повільним прогресом мирних переговорів в Україні, санкції проти ключового російського експорту можуть стати одним із засобів тиску на Путіна. Для цього можуть бути введені обмеження на експорт нафти з портів Усть-Луга, Приморськ та Новоросійськ.
Згідно з словами О'Доннелла, українці можуть отримати дозвіл на використання безпілотників і ракет для атак на ті ділянки портів, які відповідають за експорт нафти, оскільки в умовах великого надлишку нафти на ринку і низького попиту тиск на Путіна збільшиться.
"Якщо ці порти буде закрито, це дозволить зменшити від половини до трьох чвертей усього російського морського експорту нафти, можливо, скоротивши 15% доходів російського бюджету", – підкреслив аналітик.
Незалежно від того, чи хотів Трамп цього, чи ні, його прагнення до зниження цін на нафту може стати потужним козирем у переговорах із Путіним, додав він.
У звіті аналітичного центру Лондонської школи економіки з зовнішньої політики зазначено, що Росія покладається у своїх військових операціях на нестабільну нафтову ренту, і її вразлива фінансова система відчуває серйозний стрес.
Крім того, якщо Україна зможе отримати зовнішнє фінансування до 2027 року, Росія опиниться в потенційно слабшій позиції, оскільки вона сильно піддається волатильності цін на світовому ринку нафти, додав Купер.
"Якщо Трамп дійсно хоче щось зробити, йому слід цілком зупинити постачання нафти з трьох російських портів, що виходять на захід, – це буде величезна криза", – зазначив О'Donnell.
За його словами, навіть якщо ціна на нафту у районі 50 доларів за барель зашкодить російській спроможності вести війну, якщо ціна не впаде нижче 25 доларів за барель, це не стане серйозною надзвичайною ситуацією для Росії, що підкреслює необхідність для США використовувати російський експорт як інструмент проти Путіна.
Зниження світових цін на нафту стало причиною зменшення ціни на найбільш популярну російську нафту марки Urals до 50 доларів за барель. Згодом стало відомо, що експорт нафти з Росії зменшився через скорочення поставок ключового сорту.
На цьому фоні в Росії погіршили прогнози щодо експорту нафти цього року і знизили очікування ціни. Щоб покрити витрати під час війни, уряд Російської Федерації буде змушений звернутися по допомогу до фонду добробуту.