Управління президента США Дональда Трампа може ініціювати спрощену угоду щодо видобутку корисних копалин з Україною. Цей підхід дозволить згодом розглянути більш детальні умови, наприклад, які обсяги українських ресурсів перейдуть під контроль Вашингтона.
Агентство Reuters повідомляє, що відмова президента Володимира Зеленського підписати угоду з США, згідно з якою Вашингтон отримував би 50% важливих мінеральних ресурсів України, таких як графіт, уран, титан і літій, свідчить про те, що досягнення повноцінної угоди вимагатиме більше часу.
Трамп має намір домовитися з Києвом, перш ніж розширити військову підтримку Україні або брати участь у спробах стати посередником у формальних мирних переговорах між Київом і Москвою, щоб завершити війну, розпочату Росією.
Американська влада продовжує шукати можливості для досягнення угоди, незважаючи на напругу у відносинах між Трампом і Зеленським.
Не зовсім зрозуміло, в якій саме мірі початкова пропозиція США була сформульована як компенсація за попередні постачання озброєння або за майбутні. Однак Зеленський зазначив, що вона занадто зосереджена на інтересах США і не містить гарантій безпеки для Києва.
Повідомляється, що Україна готова до підписання угоди з адміністрацією Трампа. Інше джерело зазначило, що Київ готовий до компромісу, проте він не повинен мати такий же "хижий" вигляд, як первісно запропонована угода з боку США.
Переглянутий та спрощений підхід дасть можливість США уникнути ряду юридичних та логістичних труднощів, а також дозволить їм виграти час для подальших переговорів щодо деталей, включаючи розподіл доходів.
"Історично Сполучені Штати не застосовували обмін природних ресурсів на підтримку, проте це є перевіреним та ефективним інструментом у китайській стратегії стосовно корисних копалин", – зазначає Грейслін Баскаран, керівниця програми з безпеки критичних мінералів у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.
Згідно з висловлюваннями Тайсона Баркера, колишнього заступника спеціального посланця США з розвитку економіки України, Київ максимально прагне до розвитку більш тісних економічних і безпекових зв'язків із Вашингтоном, а також до офіційного визнання значних американських інвестицій, які вже були вкладені в майбутнє країни.
"Громадяни України готові запропонувати Штатам додаткові вигоди у вигляді пільгового доступу до найбільш важливих корисних копалин у відповідь на мільярди доларів, які американські платники податків інвестували в Україну", – зазначив він.
На думку Баркера, схожі умови повинні бути запропоновані також іншим державам, які надали Україні помітну підтримку під час війни, зокрема Канаді, Великій Британії, Японії та Європейському Союзу.
На початку лютого колишній президент США Дональд Трамп висловив бажання отримати можливість розвідки українських природних ресурсів в обмін на надання допомоги.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що не підписував угоду про корисні копалини зі Сполученими Штатами, підкресливши, що "документ не є готовим і не забезпечує захисту інтересів України".
У відповідь Трамп вказав на Київ як на причину зриву угоди щодо корисних копалин, яка, на його думку, могла б допомогти відшкодувати витрачення коштів на підтримку українців.