Президент США Дональд Трамп попередив Мексику про нові мита і санкції. Нова ескалація викликана водною суперечкою на південному кордоні.
"Мексика винна Техасу 1,3 мільйона акр-футів води (близько 1,6 гігатонни, – УНІАН) за Договором про водопостачання 1944 року, але, на жаль, Мексика не виконує свої зобов'язання за цим договором", – цитує Трампа видання Axios.
Мова йде про угоду 1944 року, згідно з якою Мексика зобов'язана постачати до США 1,75 мільйона акр-футів води протягом п'яти років.
"Це дуже несправедливо, і фермери Південного Техасу від цього страждають. Минулого року єдиний цукровий завод у Техасі закрився, оскільки Мексика крала воду в техаських фермерів. Я прослідкую, щоб Мексика не порушувала наші угоди і не завдавала шкоди нашим техаським фермерам. … Ми зробимо більш жорсткими наслідки, включаючи митні збори і, можливо, навіть санкції, поки Мексика не виконає угоду і не поверне Техасу ту воду, яка йому належить!" – заявив президент США.
До кінця 2024 року Мексика поставила лише 488 634 акр-футів води з жовтня 2020 року, відповідно до даних Комісії з міжнародних кордонів і водних ресурсів США.
Минулого місяця Держдепартамент США заявив, що "триваючі перебої з постачанням води" з боку Мексики "призводять до занепаду американського сільського господарства", особливо серед фермерів у долині Ріо-Гранде.
"Як результат… вперше США відхилять прохання Мексики про створення спеціального каналу для доставки води з річки Колорадо до Тіхуани, що не передбачено договором", – ідеться в повідомленні.
Мексиканські чиновники стверджують, що нестача води викликана екстремальною посухою через зміну клімату.
Президент Мексики Клаудія Шейнбаум, відповідаючи на скарги Трампа, заявила, що "настільки, наскільки вода доступна, Мексика дотримується" угоди. Вона зазначила, що доручила урядовим чиновникам "негайно зв'язатися" з Міністерством сільського господарства США та Держдепартаментом і "впевнена, що, як і з інших питань, угоду буде досягнуто".
У лютому президент Дональд Трамп оголосив про введення 25% мита на більшість товарів, які імпортуються з Канади та Мексики, починаючи з 4 березня.
Президент Мексики Клаудія Шейнбаум заявила про намір вжити економічних заходів у відповідь на дії США.
4 березня стало відомо, що Трамп розглядає можливість послаблення митних тарифів для Мексики та Канади.