Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попередила про можливу кризу в секторі охорони здоров'я в Україні, оскільки країна готується пережити вже третю зиму війни з моменту повномасштабного вторгнення Росії, повідомляє The Independent. За словами представників ООН, ракетні обстріли з боку Росії завдали серйозних пошкоджень енергетичній та медичній інфраструктурі, залишивши мільйони людей "вразливими в умовах похолодання".
"Україна наближається до своєї третьої зими в умовах війни – ймовірно, найскладнішої з усіх. Зараз, як ніколи, важливо зосередити увагу на охороні здоров'я," – підкреслив регіональний директор ВООЗ в Європі Ганс Клюге в інтерв'ю журналістам у Києві.
Від початку війни Організація Об'єднаних Націй зафіксувала майже 2000 атак на медичну інфраструктуру України. Клюге зазначив, що ці обстріли серйозно вплинули на держативну систему охорони здоров'я.
"Цілеспрямовані атаки завдали шкоди енергетичній системі України. Часті відключення електроенергії призводять до серйозних проблем, і є ознаки загрози в зимовий період. Це може поставити під загрозу зберігання та доставку вакцин, що, в свою чергу, може спричинити зростання захворювань, яких можна було б уникнути," – наголосив представник ВООЗ після поїздки до прифронтових регіонів на сході України.
Він також зазначив, що може відбутися забруднення системи водопостачання через постійні перебої з електроенергією, а також підвищення резистентності до антибіотиків через їх безконтрольне використання.
"Ми маємо свідчення про рани, які не гояться через резистентність до антибіотиків. Це може мати наслідки, що виходять за межі України, якщо ліки стануть неефективними," – пояснив Клюге.
У рамках ініціатив української влади та західних урядів організація планує встановити 15 пунктів обігріву в лікарнях, які піддаються обстрілам, а також створити мережу медичних клінік у важкодоступних районах. ВООЗ також прагне передати генератори та інші засоби для резервного живлення.
Клюге наголосив, що спочатку найохочіше проекти реалізовувалися у Харкові, адже місто постійно зазнає атак. Крім того, організація раніше повідомляла, що планує передати 23 автомобілі швидкої допомоги медичним працівникам у прифронтових зонах.
Раніше Центр протидії дезінформації озвучив два можливих сценарії щодо енергопостачання в Україні в зимовий період.
"За оптимістичним прогнозом, якщо 8-9 енергоблоків АЕС працюватимуть стабільно, а зима буде помірною без сильних морозів, планується відновлення близько 3 ГВт (3000 мегават) з 6 ГВт пошкодженої потужності. У такому випадку можливі відключення електроенергії тривалістю до 12 годин на день," – зазначили експерти, обговорюючи оптимістичний варіант.
Водночас у більш песимістичному сценарії прогнозується відновлення лише близько 2000 мегават потужності. На кількість робочих блоків АЕС розраховують 6-7, а якщо зима буде холодною, це може призвести до кризової ситуації в енергосистемі.