На ринках ціни на найпоширеніший сорт кави в світі – арабіку – досягли небувалих висот. Шанувальники кави помітять підвищення цін на початку наступного року. Як повідомляє Бі-бі-сі, вартість березневих ф'ючерсів на арабіку встановила новий історичний рекорд – $3,34 за фунт (приблизно 0,45 кг) кавових зерен. Протягом року арабіка подорожчала на 80%.
Директор компанії Tuan Loc Commodities Він Нгуєн зазначив, що раніше компанії намагалися не підвищувати ціни для кінцевих споживачів, проте тепер вони все ж вирішили зробити це на початку 2025 року.
Представник італійського бренду Lavazza підтвердив, що компанія "мусила скоригувати ціни". У листопаді також оголосила про можливі зміни цін і обсягів упаковок свого кавового продукту компанія Nestlé. Водночас, як повідомляє Reuters, компанія JDE Peet's, власник брендів Jacobs, L'Or, Tassimo і Douwe Egberts, планує підвищити ціни на каву з бразильських зерен на 30%.
Попередній рекорд цін на арабіку був зафіксований у 1977 році, коли Бразилія, найбільший виробник арабіки у світі, відчула наслідки заморозків 1975 року, які знищили дві третини врожаю.
У серпні і вересні цього року Бразилія пережила найсильнішу посуху за останні 70 років, а в жовтні країну накрили сильні дощі. Цей період збігається зі збором врожаю та підготовкою саджанців на наступний сезон.
Водночас В'єтнам, найбільший постачальник кави сорту робуста, також зіткнувся зі спекою та зливами цього року.
Додатково варто зазначити, що у світі спостерігається величезний попит на каву. Навіть у Китаї, де чай завжди був на першому місці, кави почали пити вдвічі більше всього за десять років, з 2008 по 2018. В британців, відомих своєю любов'ю до чаю, також спостерігається збільшення споживання кави.
Кавові дерева є досить вимогливими. Ідеальні умови для їхнього росту – температура від 15 до 24 градусів Цельсія. Спека може змінювати смак кави, а заморозки шкодять деревам. Найкраще кавові дерева ростуть на висоті від 1200 до 2200 м над рівнем моря, в тіні, без прямого сонячного світла.
Зміни клімату ведуть до зміщення зон вирощування арабіки. Усі території, де її вирощують, під впливом кліматичних змін уже відчули на собі негативні наслідки. Тим часом нових земель для вирощування кави в майбутньому не так багато. Серед потенційних регіонів – Уругвай, Аргентина, Чилі, США, Індія, Китай та Нова Зеландія.