Ціни на газ у Європі піднялися в перший торговельний день 2025 року. Регіон готується до холодів на фоні зупинки транспортування російського газу через Україну. Як повідомляє Bloomberg, еталонний газ, який постачатиметься в лютому в Нідерландах, виріс у ціні на 4,3%. Проте, станом на 11:20 ранку в Амстердамі його вартість зросла лише на 0,4% і становила 49,10 євро за мегават-годину.
Згідно з прогнозами, в ряді країн температура впаде, що призведе до зростання попиту на опалення. У Словаччині очікується температура до -7°C до середини січня.
Хоча Європа, ймовірно, не зіткнеться з критичним дефіцитом газу цієї зими завдяки запасам та постачанням з інших джерел, трейдерам може бути важче заповнити свої резерви до наступного опалювального сезону. Нещодавно ціни на газ на літо 2025 року перевищили рівні зими 2025-26, що ускладнить поповнення запасів.
Наразі російський газ має лише один шлях до Європи: газопровід, що проходить через Туреччину, який постачає паливо в Угорщину. Поставки через цей маршрут ретельно контролюються.
Але більшість клієнтів російського "Газпрому" в Центральній Європі знайшли альтернативні джерела постачання. Згідно зі звітом Austria Gas Grid Management, Австрія отримує додаткові обсяги газу через Німеччину та Італію.
Європа також, ймовірно, все більше покладатиметься на скраплений природний газ, зокрема з Росії. У 2024 році ця країна забезпечила рекордні обсяги СПГ, ставши другим за величиною постачальником після США, які нещодавно запустили два нові експортні заводи.
Проте для Центральної та Східної Європи, яка немає виходу до моря, витрати на морську доставку в Німеччину, Польщу або Грецію роблять СПГ дорогим варіантом. Словаччина підрахувала, що імпорт газу із заходу призведе до додаткових витрат у 177 мільйонів євро.
"Європейські газові ринки не страждають від дефіциту, проте транспортування пального зі заходу на схід дещо обмежене, що призведе до націнки для регіону," – говорить Вальтер Больц, старший консультант з енергетики в Baker & Mckenzie LLP.
Цього року Європі, загалом, доведеться серйозно конкурувати за СПГ, особливо влітку, коли попит в Азії суттєво зросте. Незважаючи на те, що у світі відбувається будівництво кількох нових заводів з виробництва СПГ, значні потужності будуть готові тільки через кілька років.
Для європейців це означає, що рахунки за електроенергію зростуть протягом тривалого часу, і оптові ціни на 2025 рік, як очікується, перевищать середні значення минулого року.
1 січня 2025 року о 7:00 Україна офіційно зупинила транспортування російського газу. У Міністерстві енергетики зазначили, що рішення було ухвалене в інтересах національної безпеки.
Рішення Києва не стало нечуваним для Європейського Союзу. Блок понад рік готувався до сценарію, що передбачав відмову від транзиту російського газу через Україну та забезпечення альтернативних постачань для країн-членів, які від цього постраждають.