В Україні ринок нерухомості поступово відновлюється, хоча стрімке зростання наразі недосяжне через безпекову ситуацію в країні. "Зважаючи на загрози безпеці, ми не очікуємо швидкого відновлення ринку нерухомості в найближчі місяці", – зазначається у Звіті про фінансову стабільність, опублікованому Національним банком України.
За останні півроку ціни на оренду зросли разом із вартістю житла, тому "коефіцієнт ціни до оренди" в Києві залишається на рівні 10х. Це свідчить про те, що купівля житла є вигідною альтернативою оренді. Однак військові ризики кардинально змінили ситуацію: населення не готове інвестувати в купівлю нерухомості на попередніх умовах.
Дані НБУ свідчать про поступове пожвавлення попиту на купівлю житла, особливо на вторинному ринку. Кількість угод купівлі-продажу зросла в кожному з кварталів, однак досягла лише 70% від рівня до війни.
На вторинному ринку найбільшим попитом користується доступне житло. Медіанна площа квартир, що купуються, становить 48 кв. м, а будинків — 71 кв. м. При цьому більшість придбаного житла старше 35 років, тоді як лише чверть новобудов — до 15 років.
Більшість угод на вторинному ринку укладаються для придбання житла за межами обласних центрів — 78% всіх угод, тоді як на Київ припадає всього 10%. Серед українців особливо попитом користується житло в західних містах.
Попри те, що первинний ринок житла викликає менший інтерес у українців, його ціни ростуть швидше, ніж на вторинному. Насамперед зростання цін спостерігається в західних регіонах, де з початку року вони підвищилися на 17-18%, а в Києві та деяких інших великих містах — на 9%. Основними чинниками підвищення цін є коливання обмінного курсу та збільшення витрат на будівництво.
Директорка з продажу будівельної компанії GAZDA Маріанна Бігунець зазначила, що у разі нових хвиль енергетичних відключень, попит на первинному ринку може впасти в середньому на 50%. Проте він може відновитися до попередніх рівнів одразу після стабілізації енергетичної ситуації.