У Дніпрі 10 січня відбулося перше слухання справи Сергія Гнезділова щодо самовільного залишення військової частини, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода. Раніше суд ухвалив рішення залишити його під вартою до 31 січня. Перед засіданням Гнезділов висловив бажання повернутися до служби, однак стверджує, що бригади, які готові були його прийняти, піддавалися тиску. Сам судовий процес він назвав «політизованим», але не вдавався в подробиці.
Раніше захисники подавали клопотання про звільнення Гнезділова від кримінальної відповідальності та запитували про можливість його повернення на службу. Прокурор Микола Шелест повідомив, що військова частина відмовила в цьому, але додав: «Не думаю, що це спроба тиску. Якщо Сергій знайде місце служби, він зможе повернутися».
Адвокатка Гнезділова Анастасія Бурковська не погоджується зі звинуваченнями в дезертирстві й вважає їх неправомірними. «Ми вже не раз говорили, що це неправильна кваліфікація, це має бути самовільне залишення частини. Прокурор має враховувати рішення Верховного суду, яке підкреслює наші аргументи. Проте мене запевнили, що вони все ж вважають це дезертирством».
За її словами, Гнезділов перед своїм виходом із частини публічно повідомляв про наміри повернутися, тоді як дезертирство передбачає намір залишити службу назавжди. «Сергій у своїх інтерв'ю та публікаціях ясно заявляв: я готовий повернутися, коли мені буде 25, або як тільки буде прийнято закон про демобілізацію. Це свідчить про його намір повернутись», – зазначила Бурковська.
Вона також підтвердила, що тиск завадив Гнезділову повернутися на службу, але не стала детально коментувати цю інформацію. Суддя, в свою чергу, вирішила, що справу не слід слухати в цьому суді, і передала матеріали до апеляційного суду Дніпра для визначення компетентного суду.
1 вересня Сергій Гнезділов, який прийняв до лав ЗСУ у 2019 році, самовільно залишив свою частину, щоб привернути увагу до проблеми ротацій у піхоті та відсутності чітких термінів служби. У 56-й ОМПБр ініціювали службове розслідування, вказавши, що його дії містять ознаки кримінального правопорушення. Суспільство розділилося в думках щодо його вчинку: хтось засуджує самовільне залишення, тоді як інші підтримують його позицію.
Гнезділов також зазначив у Facebook про щонайменше 80 тисяч випадків самовільного залишення частини. Радіо Свобода звернулося до міністерства оборони за коментарем, але поки не отримало відповіді. Він підкреслив, що «самовільне залишення частини – це кримінальний злочин», але закликав до вирішення проблем, а не їх замовчування. 24 вересня прокуратура повідомила про відкриття кримінального провадження проти нього.