Згідно з новими нормами, пацієнтам більше не потрібно лягати в стаціонар для отримання статусу інваліда. Для додаткового обстеження особу направлятимуть лише один раз. Про зміни в процедурі розповіли міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко та його заступниця Марія Карчевич у коментарях до РБК-Україна. Раніше пацієнти вимушені були отримувати виписки зі стаціонару, часто кілька разів на рік. Тепер перелік документів, необхідних для оформлення інвалідності, буде чітко визначено.
«Зараз на основі попереднього аналізу ми чітко фіксуємо, які документи необхідні для надання статусу інваліда, і за цим буде спостерігати адміністратор», – зазначив міністр.
Ляшко підкреслив, що лише один раз особу можуть надіслати на додаткове обстеження для прийняття рішення, аби уникнути повторних походів до лікарів. Він відзначив, що таким чином вирішуються дві проблеми: уникнення шахрайства з інвалідністю та забезпечення справедливості для тих, хто справді її потребує.
Заступниця міністра Марія Карчевич додала, що для оцінювання стану здоров'я пацієнтам не потрібно буде проходити стаціонар. З 1 січня 2024 року голова військово-лікарської комісії (ВЛК) також отримає право направляти людей на оцінку.
"Це суттєво спростить процедуру для військовоспорядженців. Якщо особа відповідає усім критеріям, голова ВЛК зможе її направити", – пояснила вона.
Ці зміни стосуються винятково військовослужбовців, а не резервістів, які проходять ВЛК під час призову. Це регулюється наказом Міністерства охорони здоров'я №402.
Нагадаємо, що після численних корупційних скандалів в Україні було ліквідовано медико-соціальну експертну комісію (МСЕК). 30 грудня президент Володимир Зеленський підписав відповідний закон. Натомість працюватимуть експертні команди, що складатимуться з лікарів-практиків, які і оцінюватимуть стан пацієнтів.
Міністр Ляшко також повідомив, що правоохоронні органи передали Міністерству охорони здоров'я справи з підозрами на фальсифікацію статусу інвалідності, зокрема, більше 2000 випадків. Вже 188 статусів інвалідності скасовано, а 388 осіб отримали запрошення на повторний огляд.
Водночас документи, видані МСЕК до 1 січня 2025 року, залишатимуться дійсними і надаватимуть право на соціальні гарантії та виплати, передбачені законодавством, за винятком випадків, які потребують перевірки за рішенням РНБО.