Білий дім розглядає можливість зняття санкцій з російського газопроводу "Північний потік-2" та, можливо, інших російських активів у Європі у контексті обговорення мирного процесу між Росією та Україною.
Згідно з інформацією видання Politico з посиланням на свої джерела, скасування санкцій щодо важливого трубопроводу Росії стане кардинальною зміною в американській політиці.
Відновлення діяльності "Північного потоку-2" могло б забезпечити Москві фінансові вигоди, але це можливе лише в тому випадку, якщо ЄС поновить закупівлі російського газу, що маловероятно в умовах відмови від російських енергетичних ресурсів. Як повідомили джерела, головним прихильником скасування санкцій виступає спеціальний посланник Білого дому Стів Віткофф.
У спільній заяві, опублікованій Білим домом, американський держсекретар Марко Рубіо та Віткофф спростували інформацію про можливість ослаблення санкцій.
"Це неправда. Ніхто з нас не проводив жодних обговорень стосовно зняття санкцій з Росії в рамках мирної угоди з Україною. Це абсолютно вигадана і безвідповідальна інформація від Politico, видання низької якості. Якщо в них є хоч трішки журналістської доброчесності, вони повинні повністю спростувати цю вигадку", – зазначено в заяві.
Адміністрація Байдена також наклала санкції на російський проект СПГ "Арктика-2", який у разі скасування санкцій міг би постачати до 13,2 мільйона тонн газу на рік.
Ще один співрозмовник зазначив, що, хоча Віткофф і розглядав можливість скасування енергетичних санкцій, ця ідея поки що не була підтримана в Білому домі. Серед опонентів пропозиції – Рубіо та міністр внутрішніх справ Даг Бургум, який також є головою Ради з енергетичної потужності при Білому домі.
Поновлення постачання газу з Росії через "Північний потік-2" або проект "Арктик-2 СПГ" могло б призвести до зниження глобальних цін на газ та створити американським експортерам СПГ умови прямих конкурентних можливостей з Росією, вважає Лоран Русекас, керівник аналітичної компанії S&P Global Commodity Insights.
За словами двох джерел, кілька зовнішніх осіб лобіюють скасування санкцій, зокрема, Стівен Лінч, керівник глобальної приватної інвестиційної компанії Monte Valley Partners, який спеціалізується на купівлі енергетичної інфраструктури, раніше належала Росії.
Маттіас Варніг, колишній шпигун і близький товариш Володимира Путіна, який підпадає під американські санкції, також намагається відновити будівництво трубопроводу за допомогою американських інвесторів.
Половина Сенату США, а це 25 республіканців і 25 демократів, погодились ввести санкції проти Росії у разі відмови від серйозних мирних переговорів. Сенатори представили двопартійний законопроєкт.
Водночас, головний представник ЄС з питань санкцій Девід О'Салліван зазначив, що Європейський Союз наразі не обговорював з адміністрацією президента США Дональда Трампа питання про ослаблення санкцій проти Росії.