На місці колишнього села Пужники на Тернопільщині польська сторона 24 квітня розпочала підготовчі роботи, щоб 25 квітня розпочати ексгумацію останків поляків, які загинули в ніч з 12 на 13 лютого 1945 року.
З Польщі привезли все необхідне для виконання робіт з ексгумації жертв Волинської трагедії. За інформацією Радіо Свобода, зокрема, привезли спеціальну лабораторію, де проводитимуть експертизу ДНК знайдених людських решток.
Село Пужники не існує з 1949 року. Братська могила розташована посеред лісу, до місця поховання доволі важко дістатися. Перед тим, як розпочати пошукові роботи, необхідно очистити територію.
На місці працює польсько-українська команда дослідників, до якої входять судові медики, археологи, генетики та антропологи. Від Польщі – фахівці з фонду «Свобода і демократія», науковці з Поморського медичного університету та представники Інституту національної пам’яті. В Україні в ексгумації беруть участь представники української фундації «Волинські старожитності».
Згідно з інформацією польської сторони, під час трагічних подій у лютому 1945 року в Пужниках загинули близько 80 поляків. У роки Другої світової війни в Пужниках відбувалося протистояння між УПА і Армією крайовою, що стало причиною трагедії.
Довідка про те, що на території колишнього села Пужники в квітні розпочнуться ексгумаційні роботи стосовно жертв Волинської трагедії, стала відомою на початку року. Про це повідомляв фонд «Свобода і демократія», який два роки тому знайшов це місце поховання.
Перед цим Україна та Польща обмінялися списками місць, де проводитимуть пошук та ексгумацію останків «жертв історичних конфліктів», зазначив заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос.
Українська сторона також погодила проведення ексгумаційних робіт Польщі в селі Угли на Рівненщині та у Львові.
У листопаді минулого року міністри закордонних справ України та Польщі Андрій Сибіга та Радослав Сікорський оприлюднили спільну заяву, в якій, зокрема, зауважувалося, що Україна не перешкоджатиме проведенню польською стороною пошукових та ексгумаційних робіт на українській території відповідно до законодавства України та позитивно розглядатиме заяви з цих питань.
Мова йде про жертв Волинської трагедії 1942-1944 років, коли під час нацистської окупації спалахнуло насильство, що вилилося улітку 1943 року в масові вбивства поляків.
Волинська трагедія (1942–1944) – жорстокий конфлікт між українцями та поляками. Польща вважає це геноцидом з боку УПА, в Україні наголошують, що відповідальність за масові вбивства українців і поляків на Волині лежить на обох сторонах, а також на окупаційній адміністрації нацистської Німеччини і радянських партизанських загонах. Кількість жертв оцінюється по-різному: від 20 тисяч українців і 35–40 тисяч поляків – за українськими даними, до 100 тисяч поляків і пʼяти тисяч українців – за польськими.