З 1 січня Угорщина втратить доступ до понад 1 мільярда євро з фондів Європейського Союзу. Проблеми з Брюсселем ускладнюють для Будапешта вихід з рецесії та підривають шанси прем'єр-міністра Віктора Орбана на переобрання у 2026 році. Видання Financial Times повідомляє, що блокування європейських коштів вдарило по Угорщині в той момент, коли у уряду було обмаль можливостей для маневру. У 2024 році дефіцит бюджету перевищить 4,5% ВВП, що посилює політичну напруженість.
У третьому кварталі економіка Угорщини знизилася на 0,7%, що стало вже другим поспіль скороченням, в результаті чого країна опинилася в технічній рецесії через слабкий попит у ключових галузях – автомобільній, електронній та фармацевтичній.
З 6,3 мільярда євро, які були заморожені Брюсселем через проблеми з верховенством права, Будапешт назавжди втратить 1,04 мільярда євро, які планувалося виділити до завершення 2024 року. Окрім того, Угорщина недоотримує від ЄС кошти на підтримку біженців, а до кінця року втрати сягнуть 200 мільйонів євро.
Ці суми доповнюють одноразовий штраф у 200 мільйонів євро, накладений Європейським судом у червні за порушення правил надання притулку і ігнорування попереднього рішення.
В цілому 19 мільярдів євро у фондах відновлення після пандемії та інших ресурсах ЄС залишаються замороженими до проведення виборів. При цьому жодна зі сторін не хоче йти на поступки в питанні, яке кожна з них вважає принциповим, зокрема в боротьбі з корупцією, дотриманні незалежності судової системи та ставленні Угорщини до меншин і біженців.
Брюссель сумнівається в можливостях Будапешта підвищити витрати протягом наступних чотирьох років, беручи до уваги очікування високих темпів економічного зростання.
Обидві сторони мають час до середини січня, щоб узгодити компромісний бюджетний план на період з 2025 до 2028 року. Водночас ЄС готовий дати негативну оцінку, якщо угорський уряд не зменшить витрати. Вже в бюджеті на 2025 рік виключили мільярди євро на інвестиції та соціальні програми, які переважно фінансуються ЄС.
Міністр економіки Мартон Надь визнав, що уряд не зможе повністю покрити дефіцит фінансування з боку Євросоюзу. Він запропонував дозволити людям використовувати заощадження приватних пенсійних фондів на суму близько 5 мільярдів євро для купівлі нерухомості або ремонту, не обкладаючи їх податками, щоб стимулювати попит, що сповільнився.
Водночас Орбан сподівається, що інвестори з Азії зможуть компенсувати цю прогалину, що він називає "економічним нейтралітетом". Китайські інвестиції в Угорщину зросли останніми роками, проте не всі вважають, що вони зможуть повністю закрити дефіцит від Брюсселя.
Видання Reuters зазначає, що перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США може бути політичним позитивом для угорського лідера Віктора Орбана, але в економічному плані це не обіцяє нічого доброго для Будапешта, оскільки новий президент посилює інфляційні ризики.
Якщо Трампу вдасться швидко домовитися про припинення війни між Росією та Україною, акції угорських компаній можуть значно зрости.