Україна та США досягли домовленості, що угода про корисні копалини не враховуватиме американську допомогу, отриману до підписання документа.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив у своєму Telegram-каналі, що обговорював це питання з міністром фінансів США Скоттом Бессентом під час візиту на Весняні зустрічі 2025 року Світового банку та Міжнародного валютного фонду. Він зазначив, що юридичні команди вже працюють над угодою і досягли певного прогресу:
"Головне – чітко визначити наші червоні лінії, угода повинна відповідати європейським зобов’язанням та не суперечити Конституції й законодавству України. Вона повинна обов'язково бути ратифікована Верховною Радою. Ми домовилися, що в угоді не враховується допомога, надана до її підписання."
Нагадаємо, що взимку адміністрація президента США Дональда Трампа запропонувала Україні укласти спеціальну угоду щодо використання природних ресурсів. Ця угода передбачала створення Спільного фонду відбудови, до якого Україна має передавати 50% доходів від видобутку нафти, газу та рідкоземельних металів.
Підписання угоди зірвалося через скандал, що виник під час візиту президента України Володимира Зеленського до Білого дому. Він і Трамп, а також віце-президент США Джей Ді Венс, публічно суперечили один одному щодо різних підходів до мирних переговорів.
Крім того, виникла проблема із бажанням США включити в угоду "погашення витрат на військову допомогу Україні", тобто фактично стягнути з країни гроші за допомогу, яка не надавалася в борг.
Президент Зеленський підкреслив, що українці дуже цінують підтримку Сполучених Штатів Америки, але допомога в умовах війни не є боргом, який потрібно відпрацьовувати природними ресурсами.