Міністр оборони України Рустем Умєров повинен звернути увагу Сполучених Штатів Америки на важливість вирішення питання контролю за дотриманням режиму припинення вогню.
З його слів, стало відомо, що американська сторона планує провести консультації з Саудівською Аравією та Туреччиною, а також з низкою європейських країн стосовно їхньої готовності брати участь у моніторингу.
"Я не володію результатами цих переговорів, оскільки наші американські партнери ще не надали цю інформацію. Проте вони про це говорили. І ми їм чітко висловили, що без моніторингу наша співпраця не буде продуктивною. Чому? Тому що у нас є свій моніторинг. І ми чітко вказуємо, де Росія порушила свої зобов’язання перед американською стороною. Адже у них були свої переговори, і американська сторона довела нам, що з моменту публікації цього документа, який відбувся під час другої зустрічі в Саудівській Аравії, вступають в силу погодження", – зазначив президент.
На його думку, і в цьому є різниця між позиціями США та Росії:
"Чи чули ви, що росіяни кажуть про 18 березня: нібито у них є якісь угоди з Америкою. Вони забувають, що війна у них не з Америкою, а проти України".
Отже, президент підкреслив, що найважливіше питання – це спостереження. Він зауважив, що сьогодні попросив міністра оборони України передати США "усі докази невиконання цих зобов’язань, які взяли на себе США – як гарант і посередник".
Зеленський зазначив, що оскільки немає треті сторони, яка б відповідала за моніторинг, США залишаються нашим контактним партнером.
"Я звернувся до Умєрова, він отримає всю інформацію від ДСНС, у нього є все, від міністра внутрішніх справ, вся інформація від енергетичних фахівців, від нашої протиповітряної оборони, від усіх, і передасть це американській стороні. Крім того, підніме питання, що я, як президент, звертаю увагу американської сторони ще раз на необхідність вирішення питання моніторингу", – підкреслив Зеленський.
Як повідомлялося УНІАН, раніше було досягнуто угоди між Україною та Росією щодо 30-денного взаємного припинення атак на енергетичну інфраструктуру. Це рішення є елементом більшої угоди, яка має на меті зниження ескалації, хоча не є повним припиненням бойових дій.