14 січня в Кабінеті Міністрів України було затверджено стратегію цифрового розвитку інновацій до 2030 року, яку раніше представили спеціалісти Міністерства цифрової трансформації. Одним з напрямків є створення виробництва чипів. Про це повідомляє Forbes.
"В Україні сформувалися два ринки для чипів: військово-промисловий комплекс та точне землеробство," – цитує агентство слова засновника компанії "Квазар-Мікро" Євгена Уткіна.
У Міністерстві цифрової трансформації планують налагодити виробництво чипів з розмірами 180, 130 і 110 нм. Хоча ці технології не є найсучаснішими – наприклад, американська компанія Intel та тайванська TSMC розробляють чипи на технологіях 1,8 нм та 4 нм відповідно. Передбачається, що такі чипи допоможуть Україні задовольнити потреби в оборонному, аграрному та автомобільному секторах.
В даний час розглядаються два варіанти для налагодження виробництва. Перший полягає у залученні ліцензіара, який контролюватиме будівництво заводу. У такому випадку держава може отримати контрольний пакет акцій підприємства. Фахівці вважають, що проблемою може стати постачання імпортного обладнання.
"На деяке складне обладнання черга становить 12-18 місяців," – наводить Forbes слова Олександра Груданова, одного з членів робочої групи при Міністерстві цифрової трансформації.
Другий варіант – залучення партнера через державний тендер, що дозволить державі отримати міноритарну частку, яка дасть можливість регулювати обсяги замовлень на виробництво.
Серед можливих партнерів називають австрійську AMS, французьку CMP, німецькі IHP та X-FAB, французько-італійську STMicro, ізраїльську TowerSemiconductors, а також материнську компанію китайського виробника чипів SMIC – LFoundry.
Євген Уткін зазначає, що будівництво заводу в Україні вимагатиме 5 млрд доларів. Водночас Груданов наводить іншу оцінку: "Основна цифра для будівництва заводу за ліцензованою моделлю – до 1 млрд доларів."
За його словами, з моменту укладання угоди до введення заводу в експлуатацію може минути кілька років, а досягнення повної виробничої потужності слід очікувати на кінець третього року.
Влітку 2024 року повідомлялось, що Росія планує розпочати серійне виробництво чипів. Згідно з наявними даними, в Кремлі доручили до 2028 року організувати в РФ серійне виробництво мікросхем з топологією 65 нм. Цю технологію винайшли ще у 2005 році, і вона використовується для виробництва чипів для банківських карт і сім-карт, а також для різноманітних контролерів.
Ще декілька місяців тому, у березні, стало відомо, що в Росії був створений комп'ютер для дронів з машинним зором, в якому використовувалися закордонні елементи, зокрема китайський процесор Allwinner H616.