Головне управління розвідки Міністерства оборони України опублікувало частковий список суден, які використовуються Росією для обходу західних санкцій. З цим списком можна ознайомитися на порталі "Війна & Санкції". У новому розділі "Морські судна" додано секцію "Тіньовий флот", де зібрана інформація про 238 "фігурантів" тіньового флоту старих нафтових танкерів, які приносять агресорам мільярдні доходи і становлять загрозу для глобальної екологічної безпеки.
У цьому розділі можна знайти назви, фотографії, типи та категорії суден. Серед них танкери MIN HANG, VESNA, MEROPE, AGNES, CEPHEUS, ARJUNA та інші.
Ці судна пов'язані з різними компаніями, включаючи російську ПАТ "Совкомфлот", індійську Gatik Ship Management та Fractal Marine DMCC із ОАЕ. За даними розвідки, на створення "тіньового флоту" з початку повномасштабної війни Росія витратила приблизно 10 мільярдів доларів.
При цьому лише в минулому році Росія отримала 188 мільярдів доларів від експорту нафти, в той час як її союзник Іран заробив близько 53 мільярдів доларів.
Раніше експерти зауважили, що російський тіньовий флот становить загрозу для екологічної безпеки світового океану. Це пов'язано з тим, що в його складі переважають старі та погано підготовлені судна, які не мають належного страхування.
Фахівці провели розслідування і виявили не менше дев'яти випадків, коли такі судна залишали після себе нафтові плями. Також вони не виключають можливість виникнення масштабної екологічної катастрофи.
У Європі добре усвідомлюють ці ризики. 11 грудня постійні представники країн ЄС затвердили 15-й пакет санкцій, який націлений, зокрема, на протидію "тіньовому флоту" Росії.