Українцям можуть почати обмежувати доступ до банківських карток у випадках частого зняття готівки – більше трьох разів на місяць, особливо якщо суми є значними. Про це повідомляє "Економічні новини", посилаючись на рекомендації Національного банку України, які стосуються посилення фінансового контролю в країні та вимог до моніторингу транзакцій клієнтів, що можуть викликати підозри.
Національний банк наполягає на необхідності контролю за потенційно ризиковими операціями згідно з наданими рекомендаціями. Зокрема, у фокусі банків можуть виявитися транзакції, пов’язані з криптовалютою, виграшами в азартних іграх чи коштами, отриманими від осіб, що мають політичну значущість.
У разі блокування картки, банк може запитати у клієнта підтвердження законності походження коштів через документи. Це може бути, наприклад, декларація про доходи або податкові звіти. Також клієнт повинен надати докази джерела доходів, такі як свідоцтво про спадщину або угода про купівлю-продаж нерухомості.
Крім того, можна надати виписки з інших фінансових установ. Важливо зазначити, що перевірка є обов’язковою для операцій, які перевищують 400 тисяч гривень. У разі відсутності документів, банк має право заблокувати рахунок і відмовити в обслуговуванні клієнта.
10 грудня Національний банк оголосив про підписання Меморандуму щодо забезпечення прозорості на ринку банківських платіжних послуг між двома асоціаціями та чотирма банками: "Ощадбанк", "Райффайзен Банк", "КБ ПриватБанк" та "Універсал банк" (monobank). Згодом ще 25 фінансових установ – 23 банки та дві фінансові компанії, приєдналися до цього меморандуму.
Цей меморандум передбачає перевірку клієнтів вже на етапі відкриття рахунків, з поділом на категорії "високої" і "низької" ризикованості. Крім того, визначені обмеження на транзакції для різних категорій ризиків.