Україна прагне укласти нову прагматичну торговельну угоду з Європейським Союзом до завершення терміну дії "торгового безвізу" в червні, настоюючи на тому, щоб з нею поводилися як з потенційним членом ЄС, а не як з третьою країною, повідомляє Politico.
Торговий представник України Тарас Качка зазначив, що Київ готовий погодитися на обмеження щодо чутливих аграрних продуктів, таких як цукор, птиця та яйця, в обмін на збереження більшого доступу до ринку.
"Торговий безвіз" з ЄС має завершити свою дію 5 червня. Водночас українські чиновники стурбовані можливим поверненням до обмежувальних торговельних умов, що діяли до війни, якщо не буде домовленості про перехідний режим, зазначає видання.
Качка, проте, запевняє, що причин для паніки немає. Брюссель може діяти повільно, але, принаймні, не проявляє агресивності, як президент США Дональд Трамп під час своєї торговельної війни. Він додав, що в ЗМІ та кількох столицях існує "багато галасу" на цю тему, проте обидві сторони є прагматичними та конструктивними.
"Це не схоже на США, де Трамп просто підписує документи і – бум – політика змінюється", – сказав він.
Київ пропонує модель часткової лібералізації, що дозволяє зберегти відкритий доступ для більшості експортних товарів, одночасно знову вводячи квоти на кілька політично чутливих сільськогосподарських продуктів.
"Ми не просимо нічого серйозного стосовно цукру чи птиці", – зазначив Качка. "Ми готові до часткової лібералізації цих продуктів – питання лише в обсягах".
Втім, політична чутливість у кількох країнах ЄС уповільнює прогрес і підвищує ризик того, що торговельні преференції можуть припинити свою дію без можливості відкату, повідомляє Politico:
"Те, що мало б бути суто технічними переговорами щодо квот, стало політично забарвленим, і Київ прагне уникнути осічок у посланні. Навіть невеликі зміни, попередив Качка, можуть відштовхнути експортерів або бути підхопленими російською пропагандою".
Київ також наполягає на необхідності гнучкості для захисту малих і середніх експортерів, особливо в таких специфічних секторах, як фрукти та овочі. "Деякі з цих компаній експортують лише кілька тисяч тонн", – зауважив Качка. "Вони не присутні в торговельній статистиці, але сильно постраждають, якщо режим зміниться різко".
Як запасний варіант, Київ пропонує продовжити торговий безвіз до кінця року, щоб не залишити без уваги малих експортерів. Однак Качка підкреслив, що цей варіант не є оптимальним, а представники ЄС раніше виключили можливість продовження.
У більш широкому сенсі Київ просить ЄС переосмислити свої відносини з Україною і наполягає на тому, щоб з нею ставилися як з потенційним членом ЄС.
"Ці дискусії мають бути частиною спільної сільськогосподарської політики, а не розглядатися як переговори з третіми країнами", – підкреслив Качка.
На початку квітня в Європейській Комісії повідомили, що завершають роботу над пропозицією щодо майбутніх умов торгівлі між Україною та ЄС, і нове рішення буде представлено Україні вже незабаром.
При цьому європейська сторона не уточнила, чи повернуться умови торгівлі між Україною та ЄС до довоєнного рівня, чи Україні нададуть послаблення за окремими категоріями товарів.