Міністр енергетики Бельгії Матьє Біхе зазначив, що прагне поступово зменшити імпорт російського газу. Проте він не підтримує ідею прямої заборони.
"Дивно вважати, що з моменту на момент ми повернемося до нормальності у відносинах з Росією і скажемо: "Ми будемо діяти так, ніби нічого не трапилося." Усе це – дискусія, що, з інтелектуальної точки зору, викликає певні міркування, але сьогодні вона не здається мені реалістичною. Це ілюзорні дебати", – прокоментував міністр енергетики Бельгії в розмові з Politico.
За його словами, Бельгія продовжує виступати за поетапну відмову від імпорту російського скрапленого природного газу, але не підтримає пряму заборону.
"Ми фінансуємо війну", – зазначив він. "Ми повинні закрити крани".
Коментарі Біхета пролунали на фоні розмов про відновлення доступу Європи до постачання нафти і газу з Москви. Він висловив своє "недовіру" щодо реальності цього сценарію.
"Це випереджає цілу низку дискусій: про мир, про повагу територіальної цілісності України. Я сумніваюся у добрих намірах Росії в цьому напрямку", – зазначив він.
Незважаючи на це, Бельгія залишається одним із найбільших імпортерів російського СПГ у Євросоюзі, разом із Францією та Іспанією. З початку року країна імпортувала 1,1 мільйона тонн СПГ з Москви.
Минулого місяця набула чинності заборона ЄС на реекспорт російського СПГ, яка забороняє країнам відправляти газ за межі блоку. Але Брюссель поки уникає введення прямої заборони.
Однак Біхет заявив, що не підтримає повну заборону, якщо Бельгія не розробить "скоординований підхід" зі своїми сусідами.
Водночас політик наполягає на тому, що має часткове рішення для енергетичної залежності ЄС від Росії – ядерну енергію.
У Бельгії діють дві атомні електростанції. У 2003 році уряд заборонив будівництво нових реакторів. Біхет планує скасувати цю заборону, подовжити термін служби існуючих реакторів і, можливо, подвоїти потужність у країні.
Бельгія також приєдналася до проядерного альянсу Франції, що виступає за збільшення ядерного генерації на 50% до 2050 року.
Експерти залишаються скептичними щодо того, що країни зможуть швидко розгорнути нові ядерні потужності, враховуючи закриття старих станцій. За словами Біхета, для цього знадобиться додаткова підтримка з боку ЄС, включаючи скасування табу на надання субсидій для ядерних проектів.
Європейська комісія планує оголосити детальну стратегію щодо поступового відмови від імпорту російської нафти і газу вже 6 травня. Раніше публікацію плану було відкладено.
Крім того, Брюссель аналізує юридичні можливості, які дозволять європейським компаніям розірвати довгострокові контракти на постачання російського газу, уникнувши великих штрафів для Москви.