В Офісі Президента України роз'яснили причини відкладання візиту відставного генерала Кіта Келлога, якого обраний президент США Дональд Трамп номінував на посаду спеціального представника з питань України та Росії. Про це в ефірі 24 каналу заявив радник очільника Офісу президента Михайло Подоляк.
На запитання, чи міг інтерв'ю президента України для американського подкастера Лекса Фрідмана вплинути на перенесення візиту Келлога до України, та чи відтермінування говорить про те, що команда Трампа ще не має чіткої стратегії для розпочатків переговорів щодо припинення війни, Подоляк відповів ствердно.
“Не лише в інтерв'ю Фрідману, а й в інших недавніх інтерв'ю президент України детально пояснив мотивацію Росії та те, що простих рішень немає,” – зазначив Подоляк.
Він вважає, що немає швидкого виходу з ситуації для досягнення компромісів через тривалість конфлікту. Подоляк впевнений, що необхідно усвідомити, чим є сучасна Росія, і для цього потрібен певний час. “Перехідна адміністрація Трампа активно аналізує всі ці питання, адже Росія прагне мати право на силовий перерозподіл впливів та територій,” – додав він.
При цьому Подоляк вважає, що демократичний світ не готовий до подібного формату міждержавних відносин. “Але чи готова Росія відмовитися від своїх амбіцій у зміні глобального порядку – також залишається під питанням,” – сказав він, зауваживши, що Україні слід знайти способи примусити Росію до миру.
“Президент України підкреслює, що російська сторона не погодиться на переговори, якщо це буде на їхніх умовах – це лише підштовхне Росію до подальшої агресії. Росію можна лише змусити через силу,” – наголосив Подоляк.
Він також зазначив, що безпосередньо сила має проявлятися в спільних діях союзників України, які полягають у збільшенні військових постачань та інвестицій в обороноздатність України, а також посиленні санкцій проти Росії. “Тільки так можна матиме вплив на Російську Федерацію і пришвидшити закінчення війни,” – зазначив Подоляк.
На його думку, перехідна команда Трампа це усвідомлює, оскільки Росія не є країною, яка адекватно реагує на пропозиції. “Щоб зробити дієву пропозицію, необхідно тиснути на Росію,” – сказав він.
Водночас Подоляк повідомив, що поки що невідомо, коли Келлог прибуде в Україну, але питання обговорюється на неформальних комунікаційних платформах між Україною та США. Подоляк підкреслив: “Пане Келлог демонструє коректність у своїх діях… Обговорення пропозицій в нинішніх обставинах не має сенсу, якщо вони не будуть прийняті Росією.”
Крім того, на його думку, в США усвідомлюють, що вести переговори з Росією, коли її умови виключають непохитність України, є безперспективним.
Також, коментуючи заяву президента Франції Еммануеля Макрона щодо реалістичних дискусій з територіальних питань, Подоляк вважає, що важливо спокійно реагувати на будь-які висловлювання, оскільки Франція є партнером України і надає значну підтримку.
“Якщо Росія залишає за собою будь-які території чи безкарність за військові злочини, це лише підштовхне їх до подальшої агресії,” – підсумував Подоляк.
Раніше агентство Reuters з посиланням на поінформовані джерела повідомило, що Келлог відклав заплановану поїздку до Києва та інших європейських столиць. Інавгурація Дональда Трампа відбудеться 20 січня. 20 грудня речник МЗС Георгій Тихий зазначив, що попередня дата візиту Келлога вже була визначена, і планувалося, що він відбудеться до інавгурації Трампа. Україна мала намір донести до Келлога важливу інформацію для нової команди Трампа з метою досягнення справедливого миру.