Російські пропагандистські джерела стверджують, що попит на автомобілі Rolls-Royce у Росії залишається високим, незважаючи на накладені санкції. Керівництво британського бренду розкішних автомобілів визнало, що контролювати ситуацію стає все складніше. За інформацією видання The Times, заможні росіяни продовжують мати можливість купувати елітні автомобілі з Великої Британії.
У минулому році московський салон Rolls-Royce рекламував позашляховик Cullinan, оснащений масажними сидіннями та "зоряним небом", за ціну 75 мільйонів рублів (близько 644 тисяч фунтів стерлінгів) як "новий". У листопаді пропагандистський ресурс RT повідомив про зростання продажів Rolls-Royce в Росії на 39% протягом перших дев'яти місяців 2024 року.
"Н жоден з цих автомобілів не був проданий прямим чином нашим дилерам," – зазначив Кріс Браунрідж, виконавчий директор Rolls-Royce Motor Cars. "Всі вони перейшли через третіх осіб. Це означає, що є особи, які намагаються обійти санкції".
У 2024 році компанія реалізувала 5 712 автомобілів. Хоча цей показник знизився у порівнянні з рекордним 2023 роком, Браунрідж вказав на те, що загальна вартість продажів зросла завдяки найбільшим замовленням. Серед побажань клієнтів – скульптури з 18-каратного золота, вишукана маркети, що складається з понад 500 індивідуально вирізаних шматочків дерева, та голографічні оздоби.
Проте компанія продовжує отримувати інформацію про незаконний імпорт своїх автомобілів у країни, які підпадають під санкції, зокрема Росії.
"Ми ретельно перевіряємо кожного клієнта, який купує автомобіль у нашого дилера, і куди він збирається їхати, – заявив Браунрідж. – Немає дилерів, які продають авто покупцям поза межами регіонів, де це дозволено. Ми впевнені в цьому. І будь-який дилер, який не дотримується цих вимог, отримає від нас серйозні наслідки".
Однак компанія може контролювати тільки тих клієнтів, які безпосередньо купують автомобіль у дилерів. Посередники купують автомобілі та переправляють їх до Росії через Вірменію, Азербайджан та Казахстан.
Росіяни все ще мають змогу придбати елітні автомобілі відомих європейських брендів, незважаючи на заборону їхнього офіційного ввезення до РФ. Однією з основних країн-посередників у обхід західних санкцій стала Грузія.
Хоча прямих експортних поставок заборонених товарів до Росії більше немає, обсяги експорту для кількох сусідніх країн різко зросли. Наприклад, Британія почала постачати обладнання для безпілотників до Киргизстану та експортувати розкішні автомобілі до Азербайджану в значних обсягах. Сам Азербайджан також став активним експортером елітних автомобілів до інших країн Кавказу та Центральної Азії, таких як Грузія і Казахстан, хоча сам не виробляє ці автомобілі.