У Румунії триває підготовка до парламентських виборів, які призначені на 1 грудня, в умовах напруженості після першого туру президентських виборів, що відбулися минулого тижня. Очікується, що ультраправі та проросійські сили, які отримали певну підтримку на президентських виборах, знову можуть домінувати і на парламентських виборах, згідно з інформацією румунської служби Радіо Свобода.
Більше ніж 10 000 кандидатів зареєструвалися для участі в боротьбі за місця в двопалатному парламенті, що складається з 329 депутатів у нижній палаті і 136 сенаторів. Згідно з опитуванням, проведеним компанією AtlasIntel, ультраправий націоналістичний Альянс за єдність румунів (АЄР) наразі має 22,4% підтримки, що трохи більше, ніж у правлячої Соціал-демократичної партії (СДП) з їх 21,4%.
АЄР займає чітку антикорупційну позицію, ставлячи під питання членство Румунії в Європейському Союзі та НАТО. Голосування серед румунської діаспори розпочалося в ніч на 30 листопада і може суттєво вплинути на результати парламентських виборів.
Для того, щоб пройти до парламенту, політичні партії повинні набрати не менше 5% голосів на національному рівні. Політичні альянси з двох партій потребують 8%, альянси з трьох – 9%, а альянси з чотирьох і більше партій – 10%.
Раніше Конституційний суд Румунії ухвалив рішення про перерахунок голосів після скарг з боку Вищої ради національної оборони, яка висловила занепокоєння щодо "особливого ставлення" кандидата Джорджеску на платформі соціальних мереж. TikTok спростувала звинувачення у правопорушеннях.
Незалежний кандидат Джорджеску, що має проросійські погляди, добився несподіваної перемоги в першому турі 24 листопада, отримавши близько 23% голосів. У другому турі, який відбудеться 8 грудня, він зустрінеться з прозахідною кандидатом Єленою Ласконі, яка набрала більш ніж 19% голосів.
Прем'єр-міністр Румунії Марчел Чолаку, який також брав участь у президентських перегонах і вважався одним із фаворитів, не зміг пройти до другого туру. Він вимагав перевірити фінансування кампанії Джорджеску в TikTok.
Кампанія Джорджеску, що не мала підтримки партії, значною мірою покладалася на TikTok, де його акаунт зібрав 1,6 мільйона лайків. Він публікував відео про свої заняття спортом й відвідування церкви.
Вища рада оборони повідомила про виявлені докази використання кібератак для впливу на результати виборів. Джорджеску стверджував, що державні структури намагаються знецінити волю народу.
В Бухаресті пройшли багаточисельні протести проти Джорджеску, де багато хто звинувачував президента Росії Володимира Путіна у втручанні в справи Румунії. На думку аналітиків, зміна влади на більш дружні до Росії сили може поставити під загрозу підтримку України у її протистоянні з Росією.