В Офісі президента України роз'яснили значення зупинки транзиту російського газу через територію України. Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк підкреслив, що "історична поразка Москви, яка сталася вчора, не має відношення до бойових дій, проте може вплинути на результати всієї війни". Він додав, що Радянський Союз та його "спадкоємець" у вигляді Російської Федерації historically прагнули контролювати Європу через культурний вплив, військову загрозу та постачання дешевого енергетичного пального. Проте всі ці інструменти втратили свою силу.
"Занепад російської культури почався 2014 року з підлої анексії Криму. Тоді поривати зв’язки з імперією почали не лише українці та європейці, але і найрозумніші представники російської еліти", – зазначив Подоляк.
Він також нагадав, що Україна вперше розбила армію РФ у 2022 році. Хоча згодом росіяни змогли відновити та збільшити свій військовий потенціал через затримки у постачанні західної зброї, вони втратили величезні запаси радянської техніки назавжди.
"Учора ж, з остаточним припиненням транзиту російського газу через нашу територію, закінчився півстолітній період "газового шантажу" Європи. Обсяги постачання впали з 130 мільярдів кубометрів до нуля. Коли-небудь найдорожча компанія у світі "Газпром" наближається до банкрутства", – заявив радник глави ОП.
Подоляк також зазначив, що зупинка газового транзиту негативно позначиться на фінансуванні російської агресії проти України: "Найголовніше, що ліквідовано силу, яка давала змогу Московії маніпулювати європейськими політиками та цілими країнами. Нова система безпеки Європи має базуватися також і на новій енергетичній політиці", – підкреслив він.
Як повідомлялося, 1 січня 2025 року о 07:00 ранку Україна офіційно зупинила транспортування російського газу. У Міністерстві енергетики України зазначили, що дане рішення ухвалено в інтересах національної безпеки.
Міністр енергетики Герман Галущенко підкреслив, що Європа вже вирішила відмовитися від російського газу, а "європейська ініціатива Repower EU передбачає саме те, що реалізувала Україна".
Президент Зеленський вказав, що українська влада оголошувала про наміри зупинити транзит протягом останніх кількох років, але зуміла це зробити лише після завершення дії п'ятирічної угоди 31 грудня 2024 року, підписаної у 2019-му.
Єврокомісія також прокоментувала цю подію, зазначивши, що зупинка транзиту російського газу через Україну з 1 січня 2025 року була очікуваною для Європейського Союзу, і він був готовий до цього. Більше року в ЄС працювали над забезпеченням альтернативних поставок для країн-членів.