Сучасні геополітичні обставини прямо впливають на фінансовий стан України, тому важливо ввести контроль за військовими витратами та ретельно враховувати кожну гривню.
Цю інформацію озвучив голова парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. "Сьогодні ми знаходимося у фазі найвищої нестабільності з березня 2022 року. Підтримка України, зокрема фінансова, з боку стратегічного партнера не є гарантованою. Це вплине і на Європейський Союз, де вже розпочинаються деякі неприємні для нас політичні дебати", – зазначив він у своєму Telegram-каналі.
Гетманцев підкреслив, що, хоча цього року фінансова ситуація виглядає відносно стабільною, проте зростає невизначеність щодо 2026 року, зокрема через вичерпання механізму ERA ($50 млрд від прибутків за рахунок заморожених активів Російської Федерації).
"Ми цінуємо будь-яку підтримку, і сподіваємося на цю допомогу під час переговорів про вступ до Європейського Союзу та післявоєнного відновлення. Проте, важливо визнати, що нам потрібно критично оцінити та об'єднати всі доступні внутрішні фінансові ресурси", – підкреслив він.
Він також вважає важливим ввести контроль за військовими витратами через цензуру.
"Ми не маємо права дозволити нерозумне витрачання державних коштів на експерименти певних міністрів, які вже призвели до провалу кешбеку, що згенерував "приріст" ВВП, менший за статистичну похибку. Необхідно розтягнути гарантоване пільгове фінансування у $50 млрд не на один рік, а на три. Повна детінізація та економія – це те, що нам зараз вкрай потрібно", – наголосив депутат.
Він закликав суспільство "врешті-решт подорослішати" і перестати толерувати ухилення від сплати податків, а також "безглузді обговорення на кшталт вбивства бізнесу" у зв'язку з додатковими 3,5% військовим збором.
"Той, хто ухиляється від сплати податків, є ворогом. Він такий же, як і той, хто краде з державної скарбниці. Усі українці повинні чітко усвідомлювати це. У березні 2022 року ми всі розуміли цю істину однаково. Сьогодні ситуація залишається не менш складною та загрозливою", – зазначив Гетманцев.
Вперше з початку війни Україна має запас зовнішньої допомоги щонайменше на рік. Завдяки програмі ERA на $50 млрд з російських активів, Україна зможе повністю покрити дефіцит бюджету у розмірі $38 млрд у 2025 році. Секретар комітету з питань бюджету у Верховній Раді Володимир Цабаль зазначив, що парламент може виділити додаткові $5-7 млрд на оборону з заморожених російських активів.